Dünya

ATİK | “Diğer tutsaklar da özgürleşene dek mücadelemiz sürecek”

H. Merkezi: Yönetici ve üyelerinin “TKP/ML yöneticiliği ve üyesi” gerekçeleriyle yargılandığı davada dört üyesi 19 Şubat günü serbest bırakılan ATİK bir açıklama yaparak bu kazanımın kısmi olduğunu ancak tutuklu yargılanan beş tutsağının da serbest bırakılana dek mücadelenin süreceğini söyledi.

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu’na (ATİK) bağlı federasyon ve Yeni Kadın’da faaliyet yürüten yönetici ve üyeleri; uluslararası bir operasyonla gözaltına alınıp tutuklanmış ve 3 yıla yakın bir süredir Almanya’nın çeşitli hapishanelerinde tutsak edilmiştir. Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde görülen davada ise daha önce Mehmet Yeşilçalı sağlık durumu nedeniyle serbest bırakılmıştı.

19 Şubat günü ise Mahkeme Senatosu’nun yeni bir kararıyla tutuklu yargılanan 9 kişiden : Dr. Sinan Aydın, Dr. Banu Büyükavcı, Sami Solmaz ve Musa Demir serbest bırakıldılar. Konuya ilişkin bir açıklama yapan ATİK, Biz bu olumlu haberi, özellikle savcılığın iddianamesinde açıkça somutlaşmış olan egemen burjuva sınıfın politik iktidar hukukuna karşı, esasen birleşik mücadele ve dayanışma ile elde edilmiş, ciddi bir kazanım olarak görüyoruz” dedi.

 

“Bu kazanım, birleşik mücadeleyle kazanılmıştır”

“Mehmet Yesilçalı’nın serbest bırakılmasından sonra tekrarlanan bu kısmi zafer, yeniden kanıtlamıştır ki; avukatların etkili savunma stratejisine bağlı olarak sürekli dillendirdikleri ‘tutsakların derhal serbest bırakılması’ yönlü meşru talepleri kamuoyunda yükselen destekle buluşmuştur. Ayrıca Alman eleştirel basınında son zamanlarda tutsaklar lehine sıkça çıkmaya başlayan olumlu yorumlar, savcılığın iddialarına yönelik eleştirel haberler ve uluslararası kamuoyunun özgürlük eksenli yükselen meşru ve demokratik talepleri mahkeme heyetinin son kararında, belli ki etkili olmuştur” denilen açıklama şu sözlerle sürdü:

“Dolayısıyla bu kazanım, özellikle savunma avukatlarının yorulmak bilmeyen üstün çabaları, sürekli yükselen uluslararası kamuoyu desteği, Alman basınında tutsaklar lehine çıkan haberler-yorumlar, ayrıca en önemlisi de, şimdiye kadar dayanışmalarını esirgemeyen demokratik dost örgütlenmelerin ve yine duyarlı insanların ortak ve birleşik mücadelesiyle kazanılmıştır ve asla bahşedilmiş değildir.

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) ve ona bağlı federasyonlar adına, ayrıca kadın örgütlenmesi YENİ KADIN ve Yeni Demokratik Gençlik (YDG) olarak, politik tutsaklarla dayanışma mücadelemizde onurlu desteklerini esirgemeyen bütün dost örgütlere ve şahıslara bir kez daha çok teşekkür ediyor ve bu örnek dayanışmanın devamını diliyoruz.”

 

“Dava düşene kadar mücadelemiz sürecek!”

“Nitekim 5 devrimci-komünist tutsak, Münih’te hala haksız yere yargılanmakta ve izole edilmekteler. Bu nedenle hukuksal, siyasal ve demokratik kamuoyunun desteğini kazanma çalışmamız devam edecektir. Müslüm Elma, Erhan Aktürk, Haydar Bern, Deniz Pektaş ve Seyit Ali Uğur da özgürlüklerine kavuşana ve bu hukuksuz dava düşene dek enternasyonal dayanışma mücadelemiz de sürecektir” diyen ATİK, taleplerini bir kez daha dile getirerek şunları söyledi:

“Bütün politik tutsaklar ve TKP/ML davası tutsakları derhal serbest bırakılsın!

Alman Ceza Hukuku yasası 129 a ve b iptal edilsin!

Alman Hükümeti ve Adalet Bakanlığı’nın yargılama talimatı yetkisi derhal iptal edilsin!

Faşist Erdoğan Diktatörlüğünü ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Efrin/Kuzey Suriye işgalini durdurun!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu