Dünya

ATİK: “Efendiler yolsuzluk girdabında”

H. Merkezi: 17 Aralık’ta yapılan yolsuzluk operasyonu ile açığa çıkan rüşvet ve talan çarkını protesto eden ATİK yazılı açıklama yaptı. Gezi’nin yarattığı fay hattı büyümeye devam ettiğinin aylını çizen ATİK, “İktidar kavgasındaki ‘efendiler’ rüşvet ve yolsuzluk girdabında” dedi.

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu/Konferedasyona Kalkerên ji Tirkîye li Ewropa (ATİK), 17 Aralık’ta gerçekleştirilen yolsuzluk operasyonu ardından süren gelişmelere dair yazılı bir açıklama yaparak, “Bu talan ve yolsuzlukta en çok payı kim kapacak kavgasında egemen sınıflar arasındaki çatışmanın keskinleşmesi; ortaya yolsuzluk, talan ve rüşvet belgelerinin saçılmasına vesile olmuştur” dedi.

 

“Bu bir rant kavgası”

AKP ve Gülen cemaati arasında çatışmaya dönüşen bu kavgada karşılıklı kılıçlar çekilmiş, tüm yolsuzluklar, talan ve yağmanın boyutu ortaya saçılmıştır” diyen ATİK, 17 Aralık’ta gerçekleşen operasyonu “Faşist Türk devletinin AKP hükümeti iktidar olma yolunda, Gezi isyanıyla aldığı darbenin tesiri altında büyük bir sarsıntı içerisindedir. Kendi içlerinde birbirlerine düşme olayı, bu sarsıntı içerisinde rant kavgasının sonucudur” diyerek tanımladı.

 

“Bu gelişmeler Avrupa’daki Türkiyeli emekçileri yakından ilgilendiriyor”

Gezi isyanı ardında AKP’nin yediği bu darbe köşe taşlarını yerinden oynatmış, Erdoğan’ın hesaplarını boşa çıkarmıştır. Bu durumda nemalanmak isteyerek puan toplamaya çalışan CHP, Erdoğan’ın hasımları ile yapmaya çalıştığı ittifak ibretlik bir durum olarak karşımızda durmaktadır” diyen ATİK, Türkiye’de yaşanan bu gelişmelerin Avrupa’daki Türkiyeli emekçileri de yakından ilgilendirdiğinin altını çizdi.

ATİK, açıklamasını “Gezi isyanıyla açığa çıkan isyan ruhunun Avrupa’yı sarsmasında belirleyici yerde duran göçmen işçi ve emekçiler bugün çürüyen bu sistemin açılan fay hatlarındaki çatlağı büyütmek için sokakları eylem alanına çevirerek, faşizmin yağma, talan ve zulmüne karşı haykırışımızı yükseltmeliyiz” çağrısıyla sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu