Güncel

ATİK Ermeni Soykırımını kınadı

 

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) tarafından, Ermeni katliamının yıldönümü vesilesiyle bir açıklama yayınlandı.

Osmanlı tarafından I. Emperyalist Paylaşım Savaşı döneminde gerçekleştirilen Ermeni soykırımının insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu vurgulayan ATİK, bu katliamın belleklere tarihsel olarak yerleşmiş olduğunu dile getirdiği açıklamada “Asırlarca üzerinde yaşadıkları topraklarda varlıklarına tahammül edilemeyen Ermeniler, tehcirle iç içe geçmiş bir soykırıma tabi tutularak imha edilmişlerdir. Amele bölükleri şeklinde tahakküm altına alınan erkek nüfus asılarak, kurşuna dizilerek, uçurumdan atılarak yok edilirken; çoğunluğunu kadınların, çocukların ve yaşlıların oluşturduğu yığınlar kitlesel katliama tabi tutulurlar. Tehcire çıkarılan Ermeniler bazı yerlerde kurşuna dizilerek, yerine göre de uçurumlardan atılarak, aç bırakılarak, bulaşıcı hastalığa yakalanarak, tecavüz edilerek, intihara zorlanarak vb. yol ve yöntemlerle jenoside maruz bırakılırlar… Gerçekleştirilen bu soykırımla Ermenilerin yaşadıkları topraklardan sürgün edilerek elerindeki varlıklara el konularak gasp edilmesi hedeflenmiştir” dedi.

99 Yıl önce gerçekleştirilen bu jenosidin, Alman emperyalistlerinin desteğini alan Osmanlı İmparatorluğu’nun İttihat ve Terakki hükümetince planlanmış olduğunu da ekleyen ATİK, ‘Teşkilat-ı Mahsusa’ örgütlenmesi ve  ‘Hamidiye Alayları’ tarafından Ermeni,  Asuri/Süryani, Helen halkına mensup insanlar korkunç bir soykırıma uğratılmışlardır” diye devam etti.  

Saldırılar, sistematik olarak sürdürülüyor

20. yyda ilk büyük insanlık suçu olarak kanlı tarihe geçen, toplam olarak 2,5 milyon insanın yaşamına mal olan bu soykırımın,  daha sonraki yıllarda sistematik bir şekilde sürdürülerek günümüze kadar devam ettirildiğini belirten ATİK; “20. Yüzyıllın başlarında gerçekleştirilen bu jenosidi uzun bir dönem saklı tutulmaya, gizlenmeye, üzeri örtülerek, tarih sahnesinden tümden silinmek istense de;  katledilen Ermeni, Süryani, Asuri ve Helen halkının ardıllarının belleklerinde yaşattıkları bu jenosidi, bugün bu belleklerin dışına taşınarak uluslararası kamuoyuna mal olmuş durumdadır. Dolayısıyla, bu jenosidi ile ilgili uluslararası alanda birçok belge ve kitaplar yazılarak yayımlanmış, onlarca belgesel film yapılarak kamuoyuna sunulmuştur. Ayrıca günümüzde dünya’nın birçok ülkesinde soykırımın teşhir edilmesi için ölen Ermenilerle ilgili anmalar yapılarak, birçok demokrat ilerici kurum bu soykırımın lanetlenmesi için Ermenistan’daki anma etkinliklerine katılım sağlanmaktadır” dedi.

ATİK, son olarak “Bugün Ermeni soykırımının 100. yılına bir kala 99. yılına gelinmiştir. Bu soykırımı gerçekleştiren Osmanlı ve mirasçısı faşist Türk devleti, bu soykırımı tanımadığı gibi katliamcı geleneğine devam etmektedir.  Başta Kürt ulusu olmak üzere, azınlık milliyetlere, aleviler ile diğer inançlara ve işçi emekçilere yönelik imha ve inkar politikalarına kendi özüne uygun bir davranışla devam etmektedir.  Soykırımın 100. yılına bir kala soykırımı bir kez daha lanetlerken, tarihsel olarak büyük haksızlığa maruz kalan Ermeniler, Rumlar, Süryaniler ve diğer azınlıkların yaşadıkları bu jenosidi ve tehciri kınıyor, katledilenleri anıyor, bu halkların acılarını paylaşıyoruz” şeklinde açıklamayı sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu