Emek

ATİK’ten Greif işçilerinin yanında

H. Merkezi: Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu yaptıkları yazılı açıklamayla Greif işçilerinin insanca yaşam hakları için verdikleri mücadelede yanlarında olduklarını belirterek, “Greif işçilerinin işgal direnişi direnişimizdir” dedi. Açıklamanın tam metni şöyle;

Esenyurt Greif işçilerinin direnişini selamlıyoruz!

Uzun yıllardan bu yana düşük ücret ve birçok sosyal haktan yoksun olarak çalışan Greif işçileri, yaklaşık bir aydır süren toplu iş görüşmelerinde sonuç çıkmayınca taleplerinin kabul edilmesi için fabrikayı işgal etmişlerdir. Taleplerinin kabul edilinceye kadar işgale devam edecekleri noktasında kararlı olan işçiler; sözleşmenin sağlanması için öne sürdükleri on maddenin kabul edilerek ücretlerin yüzde otuz artırılmasını istemekteler. Diğer en önemli taleplerden olan taşeronlaştırmanın durdurulması ve çalışma güvenliğinin sağlanmasını istemekteler. Öne sürdükleri tüm taleplerinin kabul edilmesini isteyen işçiler, kabul edilmediği takdirde farklı fabrikalarda işgal eylemlerini büyüteceklerini kamuoyuna ilan etmiş bulunmaktalar.

Tüm dünyada olduğu gibi geldiğimiz ülke olan Türkiye’de de işçi sınıfına yönelik sömürü ve baskılar hiçbir sınır tanımadan yoğunlaşarak devam etmektedir. Düşük ücret, güvencesiz iş, her türlü sosyal haktan yoksun ve örgütsüz çalışma koşullarının en yoğun şekilde dayatıldığı başat ülkelerden biride Türkiye’dir. İşçi ve emekçilerin fütursuz bir şekilde dizginsizce sömürülerek, her türlü sosyal haklarına el konularak, karın tokluğunda köle gibi çalışmaya mahkum edilerek elde edilen artı-değer, mevcut AKP hükümeti tarafından kendi şürekalarına ayakkabı kutuları içinde peşkeş çekilmektedir.

Rüşvetin, yolsuzluğun ve talanın ayyuka çıkarak orta yerde alenen sergilendiği bir dönemde geçmekteyiz. Çocuğunun okul masraflarını karşılamak için her türlü zor işi yapan, hasta çocuğuna ilaç almak için düşük ücretle on iki saatten fazla çalışan işçi ve emekçilerin, öne sürdükleri bu talepler; insanca bir yaşam için en doğal ve kabul edilmesi gereken taleplerdir. İşçilerin öne sürdükleri ve işveren tarafından kabul edilmeyen bu talepleri için başlatmış  oldukları bu direniş meşru ve haklıdır.

Avrupa’da göçmen işçi ve emekçilerin her türlü demokratik hakkını korumak ve kazanımlar elde etmesi için mücadele eden demokratik bir göçmen örgütü olan ATİK, Greif işçilerinin bu haklı ve meşru mücadelesinin yanında olacaktır. Direnişte olan Greif işçilerinin öne sürdükleri taleplerinin kabul edilmesi için dayanışmayı tüm Avrupa’da büyüteceğiz. ATİK olarak, Greif işçilerin öne sürdüğü bu talepleri en doğal insanca yaşam için öne sürülen talepler olarak görüyor, işvereni bu talepleri derhal kabul etmeye davet ediyoruz.

Greif işçilerinin işgal direnişi direnişimizdir

Yaşasın işçi sınıfının dayanışması

Birlik mücadele zafer

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu