Güncel

ATİK’ten Soma Katliamına dair açıklama

H.Merkezi: Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) Soma’da yaşanan işçi katliamına dair açıklama gerçekleştirdi.

Açıklamada,  T.C. tarihinin başta maden işçileri olmak üzere onbinlerce işçinin katledilmesiyle dolu olduğu ifade edilerek iş cinayetlerinde dünyada ilk üç arasında yer aldığına vurgu yapıldı.

Ayrıca Erdoğan’ın katliamcılığını gizlemek amacıyla toplumun inançları üzerinden ölüm tellallığı yaptığını belirten açıklamada “Türk devletinin AKP hükümeti özelleştirme adı altında devletin tüm mallarını pazarladığı gibi madenleri de kendi şürekasına peşkeş çekerken, işçilerin yaşam hakkını hiçe saymaktadır. İş kazalarında ölen işçi sayısı her yıl katlanarak devam ederken, İş güvenliği patronların daha fazla kar hırsı nedeniyle yerine getirilmemesinden dolayı işçiler canlı canlı mezara gömülmektedir.” denildi.

Avrupa’da yaşayan başta göçmen işçi ve emekçiler olarak, tüm emekçileri, demokrat ve ilericileri, “Soma’da yaşanan bu işçi katliamına karşı daha gür bir sesle haykırışlarımızı yükselterek sokakları mesken eylemeye davet ediyoruz.”  Şeklinde alanlara davet eden ATİK, iş cinayetine kurban gidenlerin ailelerine baş sağlığı, yaralananlara ise geçmiş olsun dileklerini iletti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu