Dünya

Avrupa İşçi Sempozyumu: Hava-İş üyesi işçileri geri alın!

H.Merkezi: Türkiye’de uzun yıllardır işçi sınıfının kazanımlarına yönelik hak gaspları yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Saldırıların esası işçi sınıfının örgütü olan sendikalara yöneliktir. Sendikalar etkisizleştirilmek istenmektedir. Bu sendikalar içinde hak alma mücadelesinde önde duran, iktidarın koltuk değnekliğine karşı çıkarak işçi sınıfının çıkarlarını koruyanlar hedef tahtasına oturtulmuştur.

Hedef tahtasına oturtulan direnişçi sendikalar etkisiz hale getirilip, muhalif sendikalar ortadan kaldırılarak, dikensiz gül bahçesi yaratılmak istenmektedir. Bunu gerçekleştiremediği iş kollarında da işçi sınıfının üretimde gelen gücünü kullanmasını yasaklamaktadır.

Bugün Türkiye’de birçok iş yerinde çalışan işçilerin en demokratik hakkı olan sendikalara üye olma hakkı gasp edilmektedir. Bu hakkını kullanarak sendikalara üye olduklarında da işlerine son verilmektedir. Veya toplu iş sözleşmelerinin sonuçsuz kalmasından dolayı grev hakkını kullanan işçiler, sorgusuz sualsiz kapıya konulmaktadır. Aynı iş kolunda isteyen her işçi iki sendikaya üye olmasını yasallaştırdık?? diyerek övünen AKP hükümeti, birçok iş yerinde tek sendikaya üye oldukları için işten atılan yüzlerce işçinin direnişini kırmak amaçlı saldırılarını boyutlandırmaktadır.

Sendikalı oldukları için işten atılan, BEDAŞ, TOGO, HEY TEKSTİL, SAVRANOĞLU, BİLLUR TUZ işçileri, işlerine geri dönmek için aylardır direnişlerine devam etmektedirler. En son kamu emekçileri ile çalışma bakanlığı arasında yapılan toplu sözleşmede istenilen talepleri görmezlikten gelen AKP hükümeti, enflasyonun altında bir meblağı işçilere teklif etmesinden dolayı bir günlük greve giderek sokaklara çıkan emekçiler, işten çıkarılmakla tehdit edilmektedirler.

İki yıla yakındır Hükümet ile Hava-İş sendikası arasında süren toplu iş sözleşme pazarlığı grev kapısına dayanması nedeni ile, hava iş koluna hemen grev yasağı getirildi. Bu yasağı kabul etmeyerek iş yavaşlatarak cevap veren THY işçilerinin işlerine hemen hukuksuz bir şekilde işine son verildi. İşlerine hukuksuz bir şekilde son verilen 305 THY işçisi, bu durumu kabul etmeyerek ilk günden beri direniş başlatmıştır.

Bizler, 23 Haziran 2012 tarihinde Frankfurt’ta düzenlenen Avrupa İşçi Sempozyumuna katılanlar olarak, Türkiye’de işçi sınıfına yönelik saldırıların karşısında durarak, AKP hükümetinin hukuk tanımaz yaklaşımlarını kınıyoruz. Yukarıda adını yazdığımız veya yazmadığımız iş yerlerinde, sendikaya üye olduklarından dolayı işten atılan işçilerin direnişlerini destekliyor, her türlü hakları verilerek derhal işlerine geri alınmalarını talep ediyoruz.

THY çalışanlarına getirilen grev yasağını kabul etmeyerek karşı duran işçilerin hukuksuz bir şekilde işlerine son verilmesini kınıyor, Hava-İş sendikasının önderliğinde işçilerin başlatmış olduğu direnişi destekleyerek, yanlarında olduğumuzu tüm kamuoyuna deklere ederken, çıkarılan işçilerin kayıtsız şartsız işlerine geri alınmalarını talep ediyoruz.

İMZACILAR:

Hava-İş- Türkiye, Belediye İş 2 Nolu Şübesi- Türkiye, Deri-İş- Türkiye,Sınıf Yürüyüşü- Yunanistan, Gerd Pfisterer, BR  (İşçi Temsilciliği) Başkanı HSP Dordmund, IG-Metal Üyesi-Almanya, ATİK(Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu), YDG (Yeni Demokratik Gençlik), Yeni Kadın, ATİF(Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu), ATİGF(Avusturya Türkiyeli İşçi Gençlik Federasyonu), İTİF  (İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu), HTİF  (Hollanda Türkiyeli İşçiler Federasyonu), ATİK  Fransa Komitesi, ATİK  İngiltere Komitesi, ATİK Belçika Komitesi, AHM-ATİK Haber Merkezi

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu