DünyaGüncel

Avrupa Demokratik Güç Birliği’nden ortak açıklama

Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB), AKP iktidarı tarafından HDP belediyelerine atanan kayyumlara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) AKP iktidarı tarafından HDP belediyelerine atanan kayyumlara ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Halkların belediyelerinin kayyumlar eliyle gasp edilmesini şiddetle kınıyoruz” başlıklı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Faşist Türk devleti tarafında, yeni bir kayyum saldırısı gerçekleştirildi. 2019 seçimlerinde HDP tarafında kazanılan Iğdır, Siirt, Baykan, Kurtulan ve Altınova belediyelerini gasp eden Türk devleti, bu yola halkların örgütlü gücünü kırmak istemektedir.

Faşist AKP/MHP çetesi, Corona salgını koşullarını Kürt halkına ve demokrasi güçlerine yönelik saldırının zemini ve fırsatı olarak değerlendirmeye çalışmaktadır. Bu amaçla bir yanda işbirlikçileriyle birlikte, Kürt halkına karşı sürdürdüğü savaşı ilhak ve işgal biçiminde derinleştirmeye ve yaygınlaştırmaya çalışırken, aynı zamanda ülke içindeki demokratik mevzi ve güçlere yönelik saldırılarını da artırmıştır”  denildi.

Devamında, “Kürt halkının varlığına ve en sıradan demokratik haklarını kullanmasına hiçbir biçimde tahammül edemeyen Erdoğan ve saray rejiminin gerçekleştirdiği bu kayyum saldırısı sadece Kürtlere değil bütün demokrasi güçlerine yönelik bir saldırısıdır.

En sıradan demokratik haklarını talep edenlerin ölümlerden ölüm beğenmeye zorlanması, insanlığa karşı suç işleyen çetelerin serbest bırakılması, Gazi Cem evine yapılan saldırı, televizyonlarda soykırım listelerinin açıklanması ve bu durumu devletin bütün organlarıyla teşvik etmesi, gibi saldırılar, faşist Türk devletinin birkaç günlük vukuatlarından sadece bazılarıdır” denildi.

Açıklamada, “Bu nedenle hem HDP belediyelerinin gasp edilmesini hem işgal ve ilhak saldırılarını ve hem de bütün demokrasi güçlerine karşı sürdürülen saldırıları, bulunduğumuz bütün alanlarda ve yapabileceğimiz bütün araçlarla teşhir ve mahkum etmeli, dünya kamuoyunu ve tüm ilerici kurumlarını, demokratik haklardan yana etkin bir biçimde tutum almaya, AKP/MHP faşizminin saldırılarına karşı tepki göstermeye davet ediyoruz.

Avrupa DGB olarak, Kürt halkını ve bütün halklarımızı, başta faşist AKP/MHP çetesinin kayyum saldırıları olmak üzere bütün faşist ve gerici saldırılara karşı ayakta olmaya ve bu saldırıları protesto etmek amacıyla yapılacak eylemliliklere katılmaya davet ediyoruz”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu