Dünya

Avrupa Sürgünler Meclisi 2. Genel Kurulu’dan…

Leverkusen: 14 Mart Cumartesi günü Almanya`nın Leverkusen kentinde ASM 2. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti. Saat 13.30’da ASM yürütme Kurulu Eşbaşkanı Metin Ayçiçek’ in açılış konuşmasıyla başlayan Genel Kurul’da, Nazım Hikmet, Yılmaz Güney, Ahmet Kaya, Enver Karagöz, Nubar Yalım, Sakine Cansız şahsında sürgünde yaşamını yitirenler ve Kobanê’de toprağa düşen direnişçi devrimciler ile tüm dünyada şehit düşen özgürlük savaşçıları ve devrim şehitleri anısına 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

ASM nin kuruluşundan bugüne 2 yıllık faaliyetlerinden görüntülerin yer aldığı 5 dakikalık sinevizyon gösterimi ardından, Genel Kurul’u idare etmek üzere Teslim Töre, Engin Erkiner ve Ganime Gülmez`den oluşan 3 kişilik bir divan seçildi.

Yürütme kurulu tarafından önerilen gündem maddelerinin onaylanması ile birlikte Genel Kurul’da faaliyet raporları ve komisyon raporlarının sunumu gerçekleşti.

Yürütme Kurulu raporunu Metin Ayçiçek, Medya-Yayın Kurulu raporunu Mahmut Özkan, Hukuk Komisyonu çalışmalarının bilgisini sözlü olarak Avukat Ahmet Fazıl Tamer, Kadın Komisyonu çalışmalarının raporunu sözlü olarak Selma Metin ve Mali durum hakkında raporu Fevzi Karadeniz sundular.

Raporların sunumundan sonra canlı ve verimli tartışmalar yürütüldü. Avrupa Sürgünler Meclisi çalışmalarının eksiklikleri ve geleceğe yönelik çalışmalarında öne çıkarması gereken faaliyetler uzun uzun meclis üyeleri tarafından tartışıldı.

Önümüzdeki sürecin görevlerini omuzlamak ve meclisin aldığı kararları uygulamak üzere, 9 kişilik bir yürütme organı seçildi.Tüzel kişilik olarak Köln kentinde dernekler masasına kayıtlı, (Rat der ExılantInnen in Europa e. V.) olarak faaliyet sürdürecek Avrupa Sürgünler Meclisi’nin, 4 aylık sürelerle toplanması Genel Kurul’da karar altına alındı ve Genel Seçimler süreci ve sonrasında yürütmek üzere, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “12 Eylül hukuku ve tüm yargısal sonuçları kaldırılsın” şiarıyla acil eylem planı çıkarıldı.

135 civarında meclis üyesi olan bileşenlerle daha sağlıklı ilişkinin sürdürülmesi ve mail grubu üzerinden meclis üyelerinin bilgilendirilmesi ve desteklerinin alınması görevinin süratle yerine getirilmesi gerektiği vurgulandı.

ASP’nin kuruluşunda destek olan imza koyan devrimci, demokratik kurumlardan sadece ATİK’in ve TÜDAY`ın çalışmalara düzenli katkı  verdiği  belirtilerek, diğer örgütlerle de görüşmeler yapılması ve çalışmalara katkı sunmalarının istenmesi, Yürütme Kurulu’nun önüne görev olarak konuldu.

Seçilen Yürütme Organı, Yayın Kurulu, Hukuk Komisyonu, Diplomasi Komitesi, Arşiv Komitesi gibi ihtiyaç organlarını oluşturmaya yetkili kılındı. Saat 20.00 civarında sonlanan Genel Kurulda seçilen, yeni dönemin Yürütme Kurulu şu isimlerden oluşmakta; Hasan Aksu, Selma Metin, Güneş Uzun, Hacı Demirkaya, Süleyman Şahin, Fevzi Karadeniz, Bektaş Karakaya, Ganime Gülmez, Nejat Pişmişler.

ASM Genel Kuruluna  katılamayan Doğan Özgüden, İnci Tugsavul ve Metin Cansızdan gelen yazılı  mesajlar okundu.TÜDAY Türkiye/Almanya İnsan Hakları Derneği Başkanı İlkay Yılmaz da Genel Kurulu selamlayarak, birlikte çalışmaya yönelik bir konuşma gerçekleştirdi.

Yeni seçilen ASM Yürütme Kurulu`nun, 11 Nisan 2015 Cumartesi saat 11.00’de, Frankfurt’ta toplanacağı ve önümüzdeki dönemin çalışmalarını planlayacağı duyuruldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu