Güncel

Avrupa’da birçok kent kayyuma karşı sokağa çıktı

“Türkiye tipi” faşizmin 3 büyükşehir belediyesine kayyum atanmasına karşı Avrupa'nın birçok kentinde Türkiyeliler ve Kürdistanlılar 19 Ağustos'ta sokaklara çıkarak kayyumu protesto etti.

Mardin, Diyarbakır ve Van’da 19 Ağustos sabahı halkın iradesi ile seçilen belediye eşbaşkanlarının barikatlar kurularak işgal edilen belediye binalarına girememesine karşı
Almanya, İsviçre, Fransa, Hollanda, İngiltere, Danimarka, Finlandiya ve İsveç’in onlarca kentinde alanlara çıkıldı.
Yıllardır Kürdistan’da sürdürülen katliamlar, yargısız infazlar ve gözaltında kayıplara kadar tüm baskı ve şiddet Kürt halkının haklı ve meşru mücadelesini engelleyememiştir. Tersine mücadele daha da büyütülmüş ve günümüzde bölgedeki belediyelerin ezici çoğunluğu halkın iradesinin denetiminde yürütülmektedir.
Halkın iradesine karşı darbe olan kayyumu kabul etmeyen, bunun açıktan faşizm olduğu dile getiren birçok göçmen örgütü de açıklamalar yayınlayarak sokaklara çağrı yaptı.
İsviçre
“Kayyum Kürdistan’dan Defol”
Bern, Lozan, Zürih, Basel, Cenevre, St. Gallen ve Luzern şehirlerinde merkezi yerlerde Kürdistanlılar ve dostları 3 büyük şehirde atanan kayyumları protesto etti.
İsveç
“Stoppa Erdoğan, Krossa Fascismen”
AKP’nin halk iradesine kayyum ataması İsveç’in başkenti Stockholm ve Helsingborg kentinde düzenlenen eylemlerle protesto edildi.
Almanya
“Erdoğan diktatörü Van, Amed ve Mardin belediyelerine el koydu”
Hamburg kentinde belediyelerin gasp edilmesi kitlesel bir yürüyüş ve mitingle protesto edildi. Hamburg Tren İstasyonu önünde bir araya gelen örgütler, AKP hükümetinin Kürt halkının iradesine karşı yaptığı bu saldırının kabul edilemez olduğuna dikkat çekti. Eylemde Hamburg Sol Parti Milletvekili Cansu Özdemir, Martin Dolzer, hukukçu Yavuz Fersoğlu, AGİF, DİDİF, ADHK ve ATİK temsilcileri, AKP hükümetinin belediyeleri gasp etmesinin Kürt halkına karşı açık bir savaş ilanı olduğunu belirtti.
Frankfurt Haupwache’de bir araya gelen kurumlar, “Erdoğan diktatörü, Van, Amed ve Mardin belediyelerine el koydu” pankartı ile bir eylem gerçekleştirdi.
Türk devletinin Amed, Van, Mardin belediyelerini gasp etmesi ve siyasi soykırım operasyonlarıyla 500’e yakın kişiyi gözaltına almasının ardından Nürnberg, Bremen, Köln, Aachen, Düsseldorf şehirlerinde de protesto eylemleri gerçekleştirildi.
Stuttgart Schlotzplatz’da (Kobanê Meydanı) bir araya gelen DTKM bileşenleri, HDK-A, AGİF, Partizan, ve Kürdistanlıların katıldığı eylemde Rojava bayraklarıyla Öcalan posterleri taşındı. “Yaşasın HDP”, “Yaşasın enternasyonal dayanışma”, “Terörist Erdoğan” sloganlarının atıldığı eylemde Almanca konuşma yapıldı. Eylemde sık sık “Kahrolsun faşist Erdoğan”, “Kayumlarınızı alın Kürdistandan defolun”, “İrademizi gasp edemezsiniz” sloganları atıldı.
Duisburg’da, Forum önünde bir araya gelen DDKTM, ATİK, AGİF Male Êzidîyan vd. kurumlar kayyumu protesto etti. Eylemde bu kurumlar adına birer konuşma yapıldı.
Fransa
Fransa’nın birçok kentinde alanlara çıkan Kürdistanlılar, belediyelerin sonuna kadar sahiplenileceği mesajı verdi. Paris, Marsilya, Lorient, Rennes, Bordeaux, Strasbourg, Toulouse gibi birçok şehirde kayyum protesto edildi.
Avusturya
Viyana şehrinde Demokratik Güç Birliği’nin organizesi ile gerçekleştirilen eylemde belediyelerin AKP tarafından gasp edilmesi protesto edildi. Siyasi soykırım operasyonlarının da protesto edildiği eylemde bildiriler dağıtıldı ve sık sık, “Katil Erdoğan”, “Faşist devlet”, “Gün gelecek katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı.
İngiltere
Londra’da düzenlenen ve çok sayıda kurum temsilcisinin katıldığı protesto eyleminde AKP’nin tüm hile ve zorbalıklarına rağmen halkın kazandığı belediyeleri gasp etmenin zorba bir darbe olduğu ifade edildi. HDP bayraklarının açıldığı eylemde üzerlerinde İngilizce olarak “Türk faşizmine karşı sessiz kalmayın” yazılı pankartlar açıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu