Güncel

Avukata saldıran polisin savunması: Vatandaş sandım!

Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne müvekkili için giden avukat darp ve hakarete maruz kaldı

Avukat Özgür Yakut, gittiği Adana İl Emniyet Müdürlüğü’nde müvekkilinin ifadesinin ne zaman alınacağını sorduğu polis tarafından yurttaş sanılıp, darp edilmek istendi. Müvekkili ile birlikte ifade işlemleri için Adana İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü’ne giden Avukat Özgür Yakut, bir polis memurunun hakaretlerine maruz kalıp, darp edilmek istendi.

MA’dan Hamdullah Kesen’in haberine göre; Başından geçen olayı anlatan Av. Yakut, ifade işlemleri için müvekkiliyle birlikte gittikleri Narkotik Şube’nin bekleme salonunda uzun bekletilmesi üzerine bir polise, ifade işleminin ne zaman başlayacağını sorduğunu söyledi. Bunun üzerine söz konusu polisin kendisine bağırarak, “Sen otur birazdan alınır” şekilde yanıt verdiğini aktaran Yakut, düzgün hitap etmesini istemesi üzerine aynı polisin bu kez “Sus lan otur yerine. Ne yapacan lan. Oğlum otur yerine adam ol. Terbiyesiz, yerine otur” hakaretlerde bulunup, darp etmek için üzerine yürüdüğünü ifade etti.

“Seni vatandaş sandı”

Bu esnada çevredeki diğer polislerin, “Bu avukat” diye uyarıda bulunmaları üzerine bu kişinin hızla bulundukları yerden uzaklaştığını belirten Yakut, sonrasında üzerine yürüyen polisin gelip kendisinden özür dilediğini, diğerlerinin de arkadaşlarını “Seni vatandaş sandı” diyerek savunmaya kalktığını anlattı.
Av. Yakut, “Polise, vatandaşa bu hakaretleri etme hakkınız var mı? diye sordum. Bana; ‘Ya biz akşama kadar bozuk tiplerle uğraşıyoruz’ dediler. Özrü kabahatinden daha büyük dedikleri. Sen kabadayı değil, memursun dedim. Polisin vatandaşa karşı ne kadar şiddetle yaklaştığını gösteriyor bu olay” dedi.
Yaşadığı olayın, bir yurttaşın emniyette ne kadar da güvende olmadığının göstergesi olduğunu ifade eden Yakut,  kendisine hakaret edip, darp etmek isteyen polis memuru hakkında savcılığa şikayette bulunduğunu belirti.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu