Güncel

Ayhan, Kaypakkaya için soru önergesi verdi

H.Merkezi: Urfa HDP milletvekili İbrahim Ayhan, İbrahim Kaypakkaya’nın mezar anmalarında yaşanan jandarmanın saldırılarına ilişkin sorularını İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya soru önergesi ile sundu.

Ayhan,41 Yıl önce yaşamını yitiren İbrahim Kaypakkaya’nın mezarı, doğum yeri olan Çorum’un Sungurlu ilçesine bağlı Karakaya Köyünde bulunmaktadır. Her yıl İbrahim KAYPAKKAYA’nın mezarı başında anma etkinliği düzenlenmektedir. Ancak gerçekleştirilmek istenen bu etkinlik, jandarmanın birçok keyfi uygulamalarına maruz bırakılmaktadır.” derken Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“-İbrahim KAYPAKKAYA’nın mezarı başında gerçekleştirilmek istenen anma etkinliğinin jandarma tarafından asılsız gerekçelerle engellenmek istenmesinin ve bu anma etkinliklerine katılan yurttaşların keyfi uygulamalara maruz bırakılmasının nedeni nedir? Bu engellemeler ve uygulamalar hangi yasal mevzuata istinaden yapmaktadırlar?

-Anmaya katılanlara Jandarma tarafından hangi güvenlik tedbirleri uygulanmaktadır ? Bu güvenlik tedbirleri adı altında gerçekleştirilen aramalarda mahkeme kararı mevcut mudur?

-Anmaya katılanlara dönük kolluk güçlerinin, yaklaşımlarının gerginliğe yol açtığını düşünüyor musunuz? Şayet böyle bir düşünceniz var ise engellemelerin kaldırılması yönünde bakanlığınızın bir girişimi olacak mıdır?

-Bugüne kadar KAYPAKKAYA anmasına katılmasını gerekçe gösterilerek “terör örgütü üyesi” suçlamasıyla hangi işlem yürüttüğünüz kaç yurttaş bulunmaktadır? Anma programlarına katılmak TCK’nın hangi maddesi veya maddeleri uyarınca dava konusu edilmektedir?

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu