Gençlik

“Bahar Dönemi” Kapıda Kaldık!

 

Mersin YDG: Mersin Üniversitesi’nde Bahar Salim’in yapılmayan yurt yolunda yaşamını yitirmesinin ardından Mersin Üniversitesi öğrencileri rektörlüğü işgal etmişti. Rektörlük işgalinin ardından öğrencilere herhangi bir soruşturma açılmayacağına dair söz verilmesine karşın, ara tatilde ikisi YDG okuru toplam 121 kişiye soruşturma açılarak 27 öğrenci ile ilgili de tedbir kararı alındı.

Ara tatilde yaşanan bu gelişmelerin ardından, Mersin Üniversitesi öğrencileri, bugün (13 Şubat) saat 12.00’de bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Akbank önünden üniversite giriş kapısına kadar yürüyen öğrenciler;  “YÖK, Polis, Medya Bu Abluka Dağıtılacak”, “Bu Daha Başlangıç mücadeleye Devam”, “Gözaltılar, Tutuklamalar, Soruşturmalar, Baskılar Bizi Yıldıramaz”, “Feride’yi Bahar’ı Unutma Unutturma” sloganlarını attılar.

Üniversite girişinde haklarında tedbir kararı olan öğrencilerle bir araya gelinerek basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında; Bahar’ın ölümünün ardından yapılan eylemlerde ve Rektörle yapılan görüşmelerde Rektörün öğrencilere karşı tavrına hatta hakarete varan söylemlerde bulunmasına vurgu yapılırken; Rektörlük binasına giriş esnasında ÖGB’lerin coplarına maruz kaldıkları ve amaçlarını binaya zarar vermek değil, taleplerinin bir an önce yerine getirilmesini sağlamak olduğunu belirttiler.

Torba yasa ile beraber değiştirilen disiplin yönetmeliğiyle birlikte hukuksal hiçbir süreç işlemeden süresiz olarak eğitim hakkının engellenebileceğine dikkat çeken öğrenciler, artık hiçbir geri adım atmayacaklarını ve bu saatten sonra bizlere değil, kendilerine tedbir almaları gerektiğine dikkat çektiler.

Mersin Üniversitesi öğrencilerinin okuduğu basın açıklamasının ardından Eğitim-Sen adına Mustafa Şener bir konuşma yaparak öğrencilerin yanında olduklarını söyledi. Şener; soruşturmalar açıldıktan sonra rektörlükle defalarca kez irtibata geçtiklerini ancak hiçbir sonuç alamadıklarını belirterek, “Üç ay önce torba yasayla birlikte yenilenen disiplin yönetmeliğindeki tedbir yasası faşizan içeriktedir” dedi. 

Beş dakikalık oturma eylemiyle sonlandırılan protesto eylemine, Mersin Emek ve Demokrasi Platformu ve HDP Yenişehir Belediyesi Eşbaşkan adayları da destek verdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu