GüncelManşet

(Güncelleniyor) Bahar için rektörlük binası işgal edildi

15.05

Rektör yardımcısı KGS hariç taleplerini kabul ettikleri beyan etti. Öğrenciler işgali sonlandırdı.

14.30

Öğrenciler rektörlük binasından aşağı üzerinde “Rektör istifa , işgal sürüyor, Mersin Üniversitesi Öğrencileri” yazılı pankart açtı ve rektörle görüşmek için bekliyor. Polis üniversite dışına çekiliyor.  

14.10

Rektör, işgal edilen rektörlükte yanında polislelerle mahsur kaldı. öğretim görevlileri önce rektör yardımcısıyla görüştü ve öğrencilere taleplerinin kabul edileceğini söyledi. Rektör yardımcısı taleplerin yazılı olduğu bir belgeye imza attı.  Taleplerden biri olan polisin üniversiteden çıkması için görüşmeler başladı.

14.00

Rektörlük binası öğrenciler tarafından camları kırıp içiri girmek suretiyle işgal edildi. Öğrenciler, rektörle görüşene ve talepleri kabul edilene kadar işgali sonlandırmayacaklarını söylediler. Bu işgal Mersin Üniversitesi tarihinde bir ilk olma özelliğini taşıyor.

13.45

Üniversiteye ve Rektörlüğe giren polis, geri çekilmek ve üniversiteden çıkmak zorunda kaldı. Sloganlarla polisi kovan öğrenciler adına basın açıklaması okunmaya başlandı.

 

13.40

Öğrencileri ve Rektörlük binasını ablukaya alan çevik kuvvet, Rektörlük binasına girdi.

İçerideki öğrencileri dışarı bırakmayan ve dışarıdaki öğrencileri içeri almayan çevik kuvvete karşı öğrenciler, sloganlarla eylemlerini sürdürüyor.

 

13.20

Mersin Kız Öğrenci Yurdu önünde “trafik kazası” sonucu hayatnı kaybeden Bahar Salim için Mersin üniversite öğrencileri harekete geçti. Bahar’ın ölümünün ardından öğrencilerin büyüyen öfkesiyle eylemler devam ediyor.

Dün öğrenci yurdu önüne kadar yürüyüş yapan öğrenciler bugün Mersin Üniversitesi Rektörü ile bir görüşme gerçekleştir. gerçekleştirilen görüşmede öğrenci yurdunun yollarının düzenlenmesi grektiği belirtildi. Yapılan görüşmede öğrencilere hakaret eden rektör öğrencileri kovdu.

Olayın yaşanmasının ardından şuan itibari ile öğrenciler rektörülük binasını basarak binada bulunan kapı ve pencereleri kıryor. “Rektör istifa”, “Bahar’ın hesabı sorulacak” sloganlar atan öğrenciler rektörülük binasını işgal etmiş durumda.

Eylem devam ederken kolluk güçleri bölgeyi ablukaya alıyor. Öte yandan rektörlük odası da çevvik kuvvet polisleri ile dolduruluyor. Yüzlerce öğrencinin katıldığı eylem devam ederken ktle baharın hesabı sorulacak sloganlarını haykırıyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu