Güncel

Bahçelievler katliamı sanıkları serbest!

H. Merkezi: “3. Yargı Paketi” olarak bilinen yasal düzenleme doğrultusunda, Bahçelievler katliam davasının hükümlülerinden Bünyamin Adanalı ve Ünal Osmanağaoğlu hakkındaki cezanın infazının durdurulmasına karar verildi. Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu kararıyla 7 TİP’li gencin iki katile tahliye yolu açıldı.

İlk tahliye haberi Bandırma’dan geldi. Katliam hükümlüsü Ünal Osmanağaoğlu Balıkesir’in Bandırma İlçesi’ndeki M Tipi Cezaevi’nden tahliye edildi. Nakil aracıyla cezaevi dışına çıkarılan Osmanağaoğlu, 3 kilometre sonra kent girişindeki 17 Eylül Mahallesi’ndeki bir market önünde indirildi. Osmanağaoğlu burada kendisini bekleyen MHP Balıkesir İl Başkanı Mehmet Duran, İl Başkan Yardımcısı Hüsnü Uçar ve Bandırma İlçe Başkanı Kerim Karahan Erkul ve arkadaşları tarafından karşılandı. Şapka takan Osmanağaoğlu daha sonra özel bir otomobile binerek ilçeden ayrıldı.

Osmanağaoğlu’nun ardından Çanakkale E Tipi Cezaevi’nde yatan ’Bahçelievler katliamı’ davası hükümlülerinden Bünyamin Adanal da tahliye edildi.

 

Bahçelievler katliamı

8 Ekim 1978 tarihinde aralarında Abdullah Çatlı, Haluk Kırcı, Ünal Osmanağaoğlu, Bünyamin Adanalı, Ercüment Gedikli, Mahmut Korkmaz ve Kadri Kürşat Poyraz‘ın içinde bulunduğu devletin eli kanlı tetikçileri Ankara’nın Bahçelievler mahallesinde 7 TİP’li öğrenciyi katletmişlerdi.

TİP’li Latif Can, Efraim Ezgin, Hürcan Gürses, Osman Nuri Uzunlar, Serdar Alten, Faruk Ersan ve Salih Gevence isimli gençlerden biri yastıkla boğularak, dördü kafa hizasından kurşuna dizilerek, diğer ikisi de Eskişehir yolunda öldürülmüştü.

Bu cinayetin ardından yaklaşık 19 yıl boyunca “firar eden” sanıklardan Ünal Osmanağaoğlu ve Bünyamin Adanalı 1997’de yakalanmış ve “yargılanarak” 7 kez idam cezasına çarptırılmışlardı. “3. Yargı Paketi”nin ardından serbest bırakılan katiller, böylelikle her cinayet için 2’şer yıl hapis yatarak devlet tarafından ödüllendirilmiş oldular!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu