Güncel

Bakan Zümrüt Selçuk: Türkiye’de ‘yoksulluk sorunu yok’

Samsun'da bir işçinin yoksulluktan intihar edildiği sorusu yöneltilen Bakan, "Yoksuluk Türkiye için sorun olmaktan kalktı" dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2021 bütçe görüşmelerinde muhalefetin halkın gelirlerinin düşmesi, milyonlarca kişinin açlık sınırında yaşaması ve artan intiharlara dikkat çekmesi bakanlık tarafından görmezden gelindi.

Meclis’te muhalefetin, Samsun’da bir eline “iş” diğer eline de “aş” yazarak intihar eden kişiye ilişkin sorularını görmezden gelen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Türkiye’de yoksulluk, özellikle aşırı yoksulluk sorun olmaktan kalktı” ifadelerini kullandı.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, aşırı yoksulluk ve yoksulluk sorunlarının geride kaldığını, artık refahı paylaşma aşamasına geçtiklerini savundu. Açlık ve yoksulluk intiharlarını görmezden gelen Selçuk, “Yoksulluk, özellikle aşırı yoksulluk, uluslararası dokümanlarda da ifade edildiği gibi artık Türkiye için sorun olmaktan kalktı. Biz daha ziyade refahı paylaşmayı ve bu süreçteki acil durumlarda vatandaşlarımızın yanında olmayı hedefleyen bir sosyal yardımı önemsiyoruz” görüşünü dile getirdi.

İşsizlik sigortası işçilere ait değilmiş

Görüşmelerde, İşsizlik Sigortası Fonu’nun işçilerden daha çok işverenin kullanması da ayrı bir tartışma konusu olurken, Bakan Selçuk bu fonun işçilere ait olmadığını ve sadece onlar tarafından kullanılamayacağını belirtti. Selçuk, “Yüzde 66’sı doğrudan çalışanlara, yüzde 26’sı istihdamı korumak amacıyla teşviklere, yüzde 8’i de yine istihdam bağlantılı programlara gitmekte” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu