GüncelManşet

(video) Baklava, 9 yıl; akbil, beyin kanaması

H. Merkezi: Milyon dolarları bankaya sığdıramayıp ayakkabı kutusunda saklayan, emekçi halkı evlerinden ederek yerine binlerce liralık daireli siteler dikenlerin makyaj tazelemek için tutuklandığı bir ülkede yaşıyoruz.

Yolsuzluk yapanları sembolik olarak tutuklayarak (muhtemelen 5 yıl bile ceza almayacaklar) kendi pisliklerini örtmeye çalışan kan emicilerin göğsünü gere gere “alnının ak” olduğu demeçlerini verdiği bu devlet baklava çalan çocuklara 9 yıl hapis cezası vermişti hatırlayınız. Simit ve ekmek çalmak da, milyonlarca insanın parasını cebinden çalmaktan daha büyük bir suç ülkemizde. Hele ki, bir metrodan ücretsiz geçmek isterseniz, başınıza öldüresiye copla vurulması da olağandır.

 

Ulaşım haktır, satılamaz

30 Aralık günü akşam saatlerinde Taksim metrosunda bir güvenlik görevlisi; devletin ve şirketlerinin kendisine verdiği yetkiye dayanarak, turnikeden “ücretsiz geçtiği” bahanesiyle Aykut Kelek isimli bir genci yaraladı. Başına aldığı darbeler nedeniyle beyin kanaması geçiren genç, kardeşiyle parası olmadığı için metro turnikesinden ücretsiz geçmek istemişti sadece.

En doğal hakkı olan “ücretsiz ulaşım hakkı”nı kullanmak istediği için saldırıya uğrayan Aykut Kelek’i görüntülemeye çalışan basının da engellenmeye çalışıldığı Taksim metrosunda Aykut’un kardeşi Yasin; “Bizim annemiz babamız yok. Sokaklarda yaşıyoruz. Bir AKBiL yüzünden güvenlik görevlisi benim kafama vurdu. Ağabeyim de tepki gösterince, elindeki dedektörle abimin kafasına vurdular. Ağabeyim beyin kanaması geçiriyor” şeklinde konuştu.

 

#AkbilBasmaTurnikedenAtla

Aykut’un uğradğı saldırının ardından Twitter ve Facebook’tan 31 Aralık günü için, tüm gün akbil kullanmama ve saat 15.00’de Taksim metrosunda ücretsiz geçme eylemi düzenleme çağrısı yapıldı.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=ItY0mkY1i2M{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu