Manşet

Bakırköy’de barış mitingi gerçekleşti

İstanbul: Bugün savaşa karşı kurulan Barış Bloğu, Bakırköy halk pazarında yüzlerce kişinin katılımıyla bir miting gerçekleştirdi.

Savaşın durması ve artık insanların ölmemesi için mitinge gelen yüzlerce kişinin dilinde barış sloganları vardı. Mitingde çeşitli dillerden barış yazılı dövizler ve pankartlar taşınıldı. Barış Bloğu aynı zamanda alanda geniş güvenlik önlemleri aldı.

Barış Mitingine HDP Milletvekilleri, TMMOB, Munzur Çevre Derneği (MÇD), Partizan, Alevi örgütleri, sendikalar ve meslek odaları gibi birçok kurum, kuruluş ve örgüt katıldı.

Kürtçe ve Türkçe selamlama konuşmasıyla başlayan Miting, devrim ve demokrasi mücadelesinde şehit düşenler nezdinde saygı duruşuyla devam etti. Ardından Barış Bloğu adına yapılan konuşmada, “Barış için ve kardeşlik için buradayız” vurguları yapıldı.

“Kişisel ihtirasların uğruna döktüğün kan yeter”

Sahneye ilk olarak çıkan DİSK Genel Başkanı Kani Beko şunları söyledi: “Saraylarını da saltanatlarını da elbet bir gün yıkacağız.  Bu halkın 7 Haziran seçimlerinde gösterdiği irade ortada. Seni başkan yaptırmadık, seni başkan yaptırtmayacağız.” İktidarın temsilcisi RTE’ye seslenen Beko, “Kişisel ihtirasların uğruna döktüğün kan yeter. Bu topraklar kana doydu artık.  Bu topraklarda kan döken hiçbir iktidar ayakta kalamadığı gibi sende ayakta kalamayacaksın” dedi.

Beko’nun ardından sahne alan Lami Özgen şunları söyledi: “Halkların ortak geleceği için barış diyoruz ve özgürlük diyoruz.”

TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı ve TTB adına konuşan Raşit Tükel’de TC’nin gerçekleştirmiş oldu katliamların derhal son bulmasını belirterek barış istediklerini vurgulayan konuşmalar yaptılar.

Ardından sahne alan gerilla ve asker anaları, ne asker nede gerilla analarının artık ağlamasını istemediklerini vurgulayarak ve “yeter artık kan akmasın” diyerek RTE’ye seslendiler. Analar barış istediklerini Kürtçe ve Türkçe dilinde haykırdılar.

“Kürdistan yanı başımızda, çok uzağımızda değil”

Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu başkanı Baki Düzgün’ün ardından HDP Milletvekili DTK eşbaşkanı Selma Irmak Kürtçe konuşmasıyla halkı selamladı. Kürdistan’dan geldiğini söyleyen Irmak bu topraklarda kan dökülmesini istemediklerini yineledi. Kürdistan’ın yandığının altını çizen Irmak Kürt halkının Cizre’de, Amd’de, Silvan’da ve daha birçok yerde yardım eli beklediğini belirtti. Savaş çığırtkanlığı yapanlar kadar cesur olmak zorunda olduklarını vurgulayan Irmak Kürdistan’ın yanı başlarında olduğunu, çok uzaklarında olmadığını yineledi.

 

Kürdistan Gezi’nin ta kendisidir

“Kürdistan Gezi’nin ta kendisidir” diyen Irmak orada her gün bir çocuğun öldüğünü ve bunun sorumlusunun da katliamı gerçekleştirenler kadar ses çıkarmayanlarında olduğuna dikkat çekti. Bugün Cizre’ye giriş çıkışları engellediklerini ve her binaya keskin nişancıların yerleştirildiğini gözleriyle gördüğünü bildiren Irmak şunlara değindi:  “Bu geçe Cizre’de katliam planları yapılıyor sesimizi çıkaralım ve katliama engel olalım.” Irmak konuşmasını barışı halkların kardeşliğinin ve kadınların dayanışmasının getireceğini vurgulayarak sonlandırdı.

Miting sanatçı Rojda’nın seslendirdiği barış türküleriyle son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu