GüncelManşet

Barış Bloku Amed’de!

Amed: TC devletinin 12 gün süren ablukasının ardından Silvan halkıyla dayanışma amacıyla dün İstanbul’dan yola çıkan İstanbul Barış Bloku bugün Amed’e vardı ve Amed Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binasında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle’nin de katılımıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Devlet eski ayarlarına geri dönmüştür”

Barış Bloku adına konuşma yapan Abdullah Taş, bölgede uygulanan abluka, katliam ve zulmün 90’lı yıllarda da uygulandığını hatırlatarak, “Devlet eski ayarlarına geri dönmüştür” dedi. Amacın köyleri insansızlaştırmak olduğuna dikkatleri çeken Taş, Kürt halkının metropollerde kültüründen tamamen uzaklaştırılarak asimile edilmeye çalışıldığına vurgu yaptı. Buradan Farqîn’e geçileceğini bildiren Taş, yaraların el birliğiyle sarılacağını bildirdi.

“Özyönetim meşru bir haktır”

Taş’ın ardından DTK adına bir konuşma yapan Hatip Dicle ise Birlik ve beraberlik olmadıkça güç olunamayacağının altını çizdi. Bu güne kadar verilen Kürt ulusal mücadelesinin barışçıl taleplerle ilerlediğini söyleyen Dicle, bu talebe rağmen devletin tanklarla, toplarla saldırdığını vurguladı. Dün Cizre’nin, bugün ise Silvan’ın Kobanê’den bir farkı olmadığını söyleyen Dicle, “Saldırılardan da anlaşılacağı gibi orada katledilen sivil halktır. Özyönetim hakkı, dünyanın her yerinde meşru bir haktır. Ancak devlet burada bu hakkımızı saldırıları, katliamları ve şantajlarıyla elimizden almaktadır” dedi. Dicle, son olarak bu saldırılara Kürt halkının örgütlü bir şekilde yanıt olması gerektiğine değindi.

Açıklamanın ardından aralarında Partizan’ın da bulunduğu istanbul Barış Bloku heyeti Farqîn’e doğru yola çıktı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu