Güncel

Barış hepimize hayat..

İstanbul:Yüzleşme Derneği, etnik, dini, kültürel açıdan çeşitli kimliklere ev sahipliği yapan ülkemizin Kürt sorununun demokratik, barışçıl çözümü umutlarını canlandıran çözüm süreci, herkes adına barış herkes adına demokrasi ve herkes adına özgürlük hedefleyen bir anlama kavuşturulmasına ihtiyacı olduğunu anlatan bir çalışmanın sonuç raporunu basına ve kamuoyuna açıkladı.

Bugün Hill Otel’de gerçekleşen açıklamada Yüzleşme Derneği üyeleri, tespitler- görüşler, talepler- öneriler konu başlıkları altında sunumlar gerçekleştirdi. Yüzleşme Derneği, Berkin Elvan’ın 9 ay süren yaşam mücadelesi verdiği sırada 15 yaşında ölmesi ile kutuplaşmaların önyargıların tırmandığı arttığı bu günlerde barışa duyulan ihtiyaçtan kaynaklı raporu Berkin Elvan anısına atfedildi.

Çözüm sürecini çeşitli etnik ve inançsal gruplar açısından değerlendiren bütün katılımcıların Kürt sorununun barışçıl çözümüne destek vermesine rağmen ciddi kaygılar ve eleştiri ve itirazların olduğu açığa çıkarıldı. Raporda, kalıcı bir sürece evirilmeyen çözüm sürecinin hukuksal zeminini bulunmaması kaygı verici olarak değerlendirildiği ifade ediliyor.

İktidarın kalıcı barıştan ziyade ‘oyalama’ anlayışıyla hareket ettiğine dair güçlü bir kanıya sahip olan katılımcılar, tarafların ne tür bir ‘barış’ ve ‘çözüm’ anlayışıyla hareket ettikleri noktasında şeffaf davranılması gerektiğine vurgu yapıldı.

Talepler, beklenti ve öneriler olarak TC’nin yurttaşlarına uyguladığı etnik, dini, kültürel açıdan maruz bıraktığı ayrımcı uygulamaların sonlandırılması ve anadilde eğitim hakkının temel insan hakkı olarak görülmesi ve kabul edilmesi gerektiği vurgulanıyor. Devleti din ve vicdan özgürlüğü ve çağdaş, demokratik bir laiklik anlayışını benimsemesi ve bütün din ve inançlara eşit mesafede duran bir pozisyonda olması gerektiği öneriler içinde yer alıyor.

Barış ve demokrasi konusunda talep sahibi bütün kesimlerin istem ve beklentilerini özgürce ifade edebilecekleri etkin platformlar ve mekanizmalar oluşturulması talebiyle rapor açıklaması sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu