Dünya

Basel’de kitlesel ve coşkulu Kaypakkaya anması

 

Basel:Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişinin 41. Yılında İsviçre’nin Basel şehrinde kitlesel ve çoşkulu bir etkinlikle anıldı.

“Mutlaktır Ülkemizde Devrim, Bir İşaret Fişeğidir Kaypakkaya!“ Sloganıyla Avrupa’nın 5 ülkesinde organize edilen anma etkinliğinin biri de, 18 Mayıs 2014 tarihinde bine yakın bir kitle ile İsviçre’de gerçekleştirildi.

Etkinliğin hazırlık sürecinde yaygın olarak A/P materyallerin dağıtımının yanısıra evler, kahvehaneler,düğün salonları ve yapılan tüm etkinlikler dolaşılarak yoğun bir çalışma temposuyla hazırlıklara başlanıldı. Geceye bir hafta kala Yol TV ve TV 10′ da verilen reklamın yanısıra gidilen her yerde standlar açılarak geceye çağrı ve tanıtım gerçekleştirildi.

Gece salonun giriş kapısına Almanca  “Katledilişin 41. Yılında Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’ya Ölümsüzdür!“ sloganlı büyük ebatta yapılan  İbrahim Kaypakkaya’nın resminin de olduğu pankartı asıldı. Geceye gelen kitle salon giriş kapısına asılan bu pankartın coşkusuyla salona giriş yaptı.

Saat 14.30’da başlayan etkinlikte Manisa’nın Soma ilçesindeki maden işletmesinde işçi katliamında hayatını kaybeden işçi kardeşlerimiz özel olarak yer verildi. Stand bölümüne  “Meşaleyi Kaypakkaya’dan Aldık, Ağıt Yakmaya Değil Hesap Sormaya” yazılı Partizan pankartı asıldı. Aynı sloganlı dövizler hazırlandı ve “Soma’nın katili patron ağa devleti” sloganıyla salon inledi.

Büyük bir çoşkuyla başalayan gecemizin açılışı sinevizyon görüntüleriyle “İndik Maden Ocağına” ezgisini Grup Şiar’ın güçlü temposu eşliğinde başladı.

Kitle selamlandıktan sonra yapılan saygı duruşunun akabinde tertip komitesi adına yapılan konuşmayla devam etti. Grup Şiar’ın güzel ezgileri kitlenin beğenesi ile dinlendi.  Pınar Aydınlar’ın sahneye çıkmasıyla birlikte coşku doruğa yükseldi. Sık sık “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya“ ,“Yaşasın Partimiz TKP/ML“ sloganlarıyla salon adeta yerinden inliyordu. Verilen aradan sonra Ciwan Haco’nun kendine has tarzıyla seslendirdiği ezgiler sonrasında, 24 Mayıs ta Köln’de yapılacak büyük mitinge çağrı yapılarak bitirildi.

Etkinliğe TKP/ML Merkez Komitesi, TMLGB ve TİKKO Dersim Bölge Komutanlığı, Partizan, YDG, Özgür Gelecek ve  tüm hapishanelerdeki TKP/ML tutsakları adına gönderilen mesajlar okundu. Ayrıca gecede MLKP, MKP, TKİP, Halk Cephesi, İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu, SYKP, PDD-İsviçre’nin gönderdiği mesajlar da okunarak, “Yaşasın Devrimci Dayanışma“ sloganlarıyla selamlandı.

Etkinlikte özellikle çocuklu ailelerin geceyi rahat dinlemeleri için, Palyaço tarafından çocuklara yönelik salon bahcesinde  program uygulandı.

Uzun yıllar sonra kitlenin büyük beğenisi ve coşkusu eşliğinde kitlesel anma etkinliği gerçekleştirildi.

                                                                                                                   

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu