GüncelManşet

BDS: Filistin halkı sırtından hançerleniyor

H.Merkezi: Açıkça bilinen TC İsrail işbiliği yakın zamanda basında çıkan kimi haberlerle bir kez daha netleşti. 17 Aralık 2015 Perşembe günü akşam saatlerinde pek çok basın-yayın organında Türkiye ile İsrail oluşumunun aralarındaki ilişkileri normalleştirmek amacıyla bir ön anlaşmaya vardıkları haberi yer aldı. İsrail kaynaklı haberlerde anlaşmanın kesinleştiği bilgisi yer alırken Türkiye Cumhuriyeti başbakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise nihai anlaşmanın henüz yapılmadığı söylendi. Haberlerde, İşgal Devleti’nin Mavi Marmara’da ölenler için tazminat ödeyeceği ve Türkiye’nin de suçlamalardan vazgeçeceği, anlaşmanın da yakında sağlanacağı söyleniyor. Anlaşmada iki ülke yeniden büyükelçilik düzeyinde temsil edilecek. Hamas’ın üst düzey yetkililerinden Salih el-Aruri Türkiye’den sınır dışı edilecek. Ayrıca, Türkiye ile İsrail arasında bir doğalgaz anlaşmasının da yakında imzalanacağı belirtiliyor. Tüm bunlara karşılık, Türk devletinin İsrail devleti ile ilişkilerin normalleşmesi için şart olarak ileri sürdüğü, Gazze’ye yönelik ablukanın kaldırılması dillendirilmiyor bile.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ilişkilerin normalleşmesinin Filistinlilerin de çıkarına olacağını riyakar bir şekilde dile getirmiş. 

Tüm bu gelişmelere ilişkin Filistin için İsrail’e Boykot Girişimi tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada “BDS faaliyetlerinin ciddi etkisi ile birlikte, uluslararası alanda hem prestij kaybına hem de iktisadi kayba uğramış olan İşgal Devleti ile böyle bir aşamada ilişkileri normalleştirmek, Filistin halkını sırtından hançerlemektir. Eylül ayından bu yana yüzlerce Filistinli, İsrail zulmüne karşı direndikleri için öldürülmüşken, Devabşe ailesini yakan yerleşimciler gayri meşru İsrail mahkemelerinde ceza bile almamışken, Gazze halkı korkunç bir yokluk içerisinde yaşamını sürdürmeye çalışırken, gayri meşru İsrail devleti ile ilişkileri normalleştirmek, Filistin halkının dostu değil, düşmanı olmaktır. Rusya ile yaşanan gerilimi bahane ederek, Filistinlilere ait olan, ancak Siyonist İsrail tarafından çalınmış bulunan doğalgazın müşterisi olmak, bu gazı Türkiye ve Avrupa’ya taşıyarak İsrail’i zengin etmek, hele hele bunu bir de gayri meşru İsrail’in Mısır’a gaz satamayacak hale gelip bütün planlarının alt üst olduğu bir anda yapmak, Siyonizm’e koltuk değneği olmaktır.” denildi.

Türk devletinin İsrail ile ilişkilerini kesmesi gerektiğini söyleyen Girşim, açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Türkiye BDS (İsrail’e yönelik boykot, yatırımların geri çektirilmesi ve yaptırımlar) hareketi olarak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne çağrımız, derhal, Filistin halkının katili Siyonist oluşum ile yapılan tüm görüşmelerin sona erdirilmesi, Filistin özgür kalana dek gayri meşru İsrail devleti ile herhangi bir “normalleşmenin” olmayacağının deklare edilmesi, Türkiye Devleti’nin Filistin halkına ait olan doğalgaz kaynaklarının satışında, satın alımında veya transferinde bir rol almayacağının vurgulanmasıdır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu