Manşet

Bekaert İşçileriden MESS’e Tepki

İstanbul: Metal sektöründe işçi sendikaları ile patronlar arasındaki görüşmeler tıkandı.

DİSK’e bağlı Birleşik-Metal İş sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine işçiler eyleme geçti.

MESS’in yüzde 4.6’lık zam önerisini red eden BEKAERT fabrikası işçileri, fabrikanın kuru olduğu Köseköy ile İzmit arasındaki 8 kilometrelik yolu sloganlar la yürüdü. “İşçiyiz halıyız kazanacağız, “ İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganlarını haykıran işçilere Tek Gıda-İş sendikasında örgütlendikleri için işten atılan ve fabrika önünde direnişlerini sürdüren Pakmaya işçileri de destek verdi.

400 işçinin katıldığı ve Sabri Yalım Parkında sona eren eylemde konuşan Birleşik Metal-İş Şube Başkanı Hami Baltacı , “MESS bizi görmezden geliyor. Tüm işçilere birinci altı ay için yüzde 8 artı 35 kuruş ücret zammı istiyoruz. Bunun iş yerlerine oransal etkisi birinci altı ay yüzde 19’dur. Miktar olarak ücretlerde net 210 TL’dir. Şu anda iş yerlerinde en düşük ücret ikramiye dahil net 940 TL. Bizim teklifimiz iş yerlerinde en düşük ücretin ikramiye dahil bin 200 TL’ye çıkarılması. Yani 260 TL’lik artışı talep ediyoruz. Bizler onlardan sadaka değil, hakkımızı istiyoruz. İnsan gibi haklarımızı alamazsak, alanları onlara dar ederiz” dedi.

Bekaert işçilerinin sabah işe girişte ve gündüz vardiyası çıkışında toplu olarak yürüme eylemleri sürüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu