Makaleler

Belediye seçimleri: Rant hesaplaşmaları ve çıkar kızışması

Belediye seçimleri yaklaştı ve partiler adaylarını seçmeye başladılar. Yöresel rantın yeni baronlarını seçme yarışı, aynı oyun düzeniyle yenilenmektedir. Bu baronlar toplumun çıkarları değil, kendi çıkarlarını pekiştirmek ve kendi megalomanyalarını tatmin etmeği amaçlamaktadırlar.

Bugün ülkemizin en önemli talan alanı değer kazanan toprakların belediyeler eliyle peşkeş çekilmesi ve belediyelerce kademeleri olarak iç edilmesidir. Ortada dönen dev boyutlardaki rant herkesin iştahını kabartmaktadır.

Yeni kent haritaları birer facia olan, sözde plan, özde rant paylaşımı adı altında yandaş çevre ve kliklerce pervasızca ele geçirilmektedir. Önce halkın elinden araziler ucuz fiyata satın alınıyor ve bihaber toprak sahipleri yok fiyatına toprağı ellerinden çıkarıyor ve sonra bu kundakçı belediyeciler, masanın altında yeni şehir plan haritaları çıkararak bölgenin imara açıldığını duyuruyorlar. Ancak olan çoktan olmuş ve toprağın gerçek sahipleri topraklarından olmuşlardır.

İşte belediyelerdeki bu rant baronluğu ve sözde şehir planlama hikayeleri, toprak rantının döndüğü yerler haline gelmiştir. Adam kayırma ve iş hallet rantın boyutuna bağlı olarak çözüme kavuşturulan konulara dönüşmektedir.

Vatandaşın işlerine gelince yasalar ve kanunlar en acı şekilde ve müsamaha gösterilmeksizin baskı altına alınırken, rant çevreleri ise işlerini elini kolunu sallayarak halletmektedirler. Bu rant kalpazanlığının ve rüşvet ahlaksızlığının adı ise iş bitiricilik olarak tarif edilmekte ve yüksek ahlak payesi biçilmektedir.

 

Beceriksiz, rüşvetçi kan emiciler…

Belediyelere hücum edenler siyasal çevrelerin şu ya da bu kademesindeki yaltakçılıkla kendi payına düşecek rantın kaygısı içinde görev alma çabasına düşmüş durumda. Bu kolay para ve rüşvet belediyelerin asli görevi haline gelmiştir. Kentlerin bugün yaşanılmaz hale gelmesi ve içinden çıkılmaz bir trafik keşmekeşine sürüklenmiş olmasının nedeni de bu beyinlerini kursak haline getirmiş zavallıların beceriksizlik ve rüşvetçi kan emiciliklerinin bir sonucudur.

Bu bütün kafalı beyinlerin hörgüçleri ile düşünen zavallı halleri kentleri de kendi beyinleri gibi zavallı hale getirmiştir. Ancak, yeni bu utanmaz rüşvetçi beyinler, kentleri bu hale getirenler onlar değilmiş gibi işin içinden sıyrılmayı da bilmektedirler. Sıyrılmayı becerecek zekaya sahip değiller. Ancak, yoksul, eğitimsiz ve dindar olmaya mahkum edilmiş halkımızı kandırma kurnazlığından nemalanmaktadırlar. Halk, birilerinin söylediği gibi aptal değildir. Yoksulluk, eğitimsizlik ve dindarlığa hapsedilmişlerdir.

Öte yandan parlamenter hokkabazlığın ulusal iktidara sahip olma arzu ve istekleri seçimlerde olasılık yüksekliğine göre bu baronlar tercih edilmektedir. Ülke için yaralı olacak kişiler değil, oy avcılığında marifet sahibi kalpazanlar tercih edilmektedirler. Böylelikle ülkemizin kaynakları bu yeteneksiz, bilgisiz çobanların (çobanlara hakaret olur bu) acımasız, yıkıcı, yobaz, rüşvetçi kalpazanlıklarına emanet edilmektedir.

Tarih onları kalpazanlığa mahkum edecek ve elbette bu oyun bu dar kafalı beyinlerin üstüne yıkılacak ve kendi kısırlıklarına mahkum olarak yok olacaklardır.

 

Bursa’dan bir ÖG okuru

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu