Güncel

Belediye-İş’ten Avcılar ve Bakırköy’de Soma Katliamı için basın açılaması

İstanbul: Soma’da katledilen yüzlerce işçiye dair bugün (15 Mayıs) Avcılar Belediyesi önünde ve Bakırköy Meydanı’nda Belediye-İş sendikası tarafından basın açıklaması ve oturma eylemi yapıldı.

Avcılar’da Liman-İş Sendikası ve DİSK Enerji-sen basın açıklamasına destek verirken Bakırköy’de halk eyleme büyük ilgi gösterdi.

Belediye-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube Başkanlığı’nın aldığı kararla 1 günlük iş bırakma eylemi yapan belediye işçileri sıklıkla “Susma, haykır Soma cinayettir”, “Maden işçileri onurumuzdur”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganlarını attılar.

Belediye-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube başkanı Hasan Gülüm basın açıklamasında, iş cinayetlerinin temel sebebinin taşeron sisteminin yaygınlaştırılması ve buna bağlı olarak milyonlarca işçinin açlıkla, işsizlikle tehdit edildiğini, kölelik koşullarında ve denetimsiz çalıştırıldığını ifade etti.

Gülüm, “Hükümet TBMM gündeminde olan ve taşeronlaşmayı daha da yaygınlaştırarak ülkemizi taşeron cumhuriyetine çevirecek torba yasayı derhal geri çekmeli, tüm çalışanlara kadrolu ve güvenceli bir iş için gerekli yasal düzenlemeleri derhal yapmalıdır.” dedi.

Devletin tavrına “Madenci ölümlerine ‘güzel öldüler’ diyen, madenlerdeki iş cinayetlerini ‘mesleğin fıtratı’ diye izah eden, bilimi dikkate almayan bir anlayış olmasaydı, aç gözlü şirketler bu kadar pervasızca işçileri ölüme yollayamazdı” sözleriyle dikkat çekti.

Basın açıklamasının ardından Bakırköy’de yapılan yarım saatlik oturma eylemi ile eylem sonlandırılırken Avcılar’da ise basın açıklamasının ardından işçiler Gayrettepe’deki yürüyüşe katıldı.

[widgetkit id=658]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu