Güncel

Berkin Elvan Davası | Sanık polis Fatih Dalgalı’ya ‘iyi hal’ indirimi uygulandı!

Berkin'in katili Fatih Dalgalı'ya müebbet hapis cezası verilmesine rağmen, her zamanki gibi "iyi hal" hükümleri uygulanarak cezası 16 yıl 8 aya indirildi.

Gezi Direnişi eylemleri sırasında başından hedef alınarak katledilen Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili açılan davanın karar duruşması İstanbul Adliyesi 17’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Mahkeme heyeti salonda yerini alırken, avukatlar duruşma da hazır bulundu. Kimlik yoklamasıyla başlayan davada sanık SEGBİS yoluyla duruşmaya katıldı.

Heyet değişikliği nedeniyle İddianameyi elinden geldiğince incelemeye çalıştığını söyleyen mahkeme başkanı, adil bir karar almadan başka bir seçeneklerinin olmadığını söyledi. Mahkeme başkanı, “Somut delillere, kanuna ve vicdana uygun karar vermeye çalışıyoruz. Kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Elvan ailesinin avukatı Çiğdem Akbulut, başından beri delillerin karartılmaya çalışıldığını söyledi ve sanık Fatih Dalgalı’nın SEGBİS ile duruşmaya katılmasına itiraz ederek, “Sanığın sağlıklı teşhis edilememesinin sebebi onu buraya getirmeyen mahkemenizdir.  Sanık bıyık taktı, gözlük taktı. İlk duruşmalarda birebir yanında olan meslektaşlarımız da böyle düşündüler. Bu bizim fikrimiz olabilir ancak sanık gözlüğü aksesuar olarak taktığını söyledi, bu da sağlıklı teşhisi zorlaştırdı. Biz Fatih Dalgalı’nın cezalandırılmasını istiyoruz. Ama yalnız değil. Berkin’in kaçamamasına neden olan, sokağı gaza boğan polisin ve emri veren amirin de yargılanmasını istiyoruz. AYM ve AİHM bu konuda karar vermedi, size attı topu.  Biz bu dosyada sanığın cezalandırılmasını yalnız Berkin için istemiyoruz. Biz istiyoruz ki bundan sonra polis o tetiği çekerken bin kere düşünsün. Bunun sonucu ne olur düşünsün” dedi.

Akbulut savunmasının ardından Berkin Elvan’ın vurulma anı duruşma salonunda izlendi.

Avukat Can Atalay beyanında, “Bir çocuğun Ramallah’ta veya Diyarbakır’da doğması suç mudur? Bu faaliyet bu topraklara yabancıdır. Bir çocuk Okmeydanı’nda yaşadığı ve Alevi olduğu için şüpheli kabul edilemez. Ancak ırk ayrımcılığı rejiminde olabilir” dedi.

Olay yeri keşfinin yapıldığı gün özel harekat polislerinin jandarmaya müdahale ettiğiyle ilgili tanıklığını anlatan Can Atalay, ‘Taş atan çocuklara taş attıkları için ceza veriliyor. Ancak bu konuda eğitimli bir polisin hedef gözeterek yaptığı atışı elverişsiz buluyorsunuz. 5 binden fazla kişinin vücut bütünlüğüne zarar veren bir silah elverişsiz olabilir mi? O çocuk öldürüldükten sonra adalet talebi suçlulaştırılmaya çalışılıyor. O kadar ki miting meydanlarında annesi yuhalatıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sözleşmeli avukatları bu polisi savunuyor” diye konuştu.

Can Atalay, “‘Emri ben verdim’ diyen Cumhurbaşkanı hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz” dedi.

“Hastaneye götürülmesine engel oldular”

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan söz alarak, “Bir gün bize bir telefon geldi. İstanbul Valisi’nin sekreteriydi. Haziran’ın 5’iydi. Oğlumuzla birlikte valinin bizi beklediğini söyledi. Yalanla dolanla bizi Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürdüler. Çocuğumla Grup Yorum’u konuştular. Çocuğumu bilinç bir şekilde vurdular” dedi. Polislerin, oğlu Berkin Elvan’ın hastaneye götürülmesine engel olduğunu söyleyen anne Elvan, “Belki çocuğum yaşayacaktı. Sakat da olsa yaşayacaktı” dedi.

Berkin Elvan’ın ablası Özge Elvan, sanık polisin ceza almasıyla annesi Gülsüm  Elvan’ın biraz olsun acısının dineceğini ifade etti.

Berkin Elvan’ın ablası Gamze Elvan ise, “Sana sesleniyorum. (Sanığı işaret ederek) Lütfen ölme! Ve vicdanınla boğuş. Hiçbir ceza bana Berkin’i geri getirmeyecek. Vereceğiniz ceza benim içimi soğutmayacak. Ne olursa olsun Berkin’in adını haykırmaya devam edeceğim” dedi.

Polislerin, oğlu Berkin Elvan’ni hastaneye götürülmesine engel olduğunu söyleyen anne Elvan “Belki çocuğum yaşayacaktı. Sakat da olsa yaşayacaktı” dedi.

Berkin Elvan’ın ablası Özge Elvan, sanık polisin ceza almasıyla annesi Gülsüm  Elvan’ın biraz olsun acısının dineceğini ifade etti.

Berkin Elvan’ın ablası Gamze Elvan ise,” Sana sesleniyorum. (Sanığı işaret ederek) Lütfen ölme! Ve vicdanınla boğuş. Hiçbir ceza bana Berkin’i geri getirmeyecek. Vereceğiniz ceza benim içimi soğutmayacak. Ne olursa olsun Berkin’in adını haykırmaya devam edeceğim” dedi.

Katil polis: Devletime hizmet ettim

Duruşma verilen yarım saatlik aranın ardından katil polisin savunmasıyla devam etti.

Katil polis Fatih Dalgalı, “Gaz fişekleri yüksek derecede ısı çıkarır. Berkin Elvan’ın kafasında yanık izi yok. Ben baştan beri devletime hizmet ettim, etmeye de devam edeceğim. Beraatımı talep ediyorum” dedi.

Polisin avukatı, Berkin’in kafasında ZET fişeği nedeniyle ısı kaynaklı bir yanık olmadığını söyledi. Sanık avukatı, bunun nedeninin ortaya çıkarılmasını istedi. Avukat, suçun maddi unsurları olmadan müvekkilinin cezalandırılmasının vicdanına sığmadığını söyledi.

Sanık avukatı: “Bir kişinin telefonunun o bölgeden sinyal vermesi o kişinin orada olduğu anlamına gelmez. Telefonunun oradan sinyal vermesi de suçu onun işlediği anlamına gelmez.”

Sanık polis, suçlamaları kabul etmeyerek beraatini talep etti. Mahkeme heyeti, yarım saat sonra hükmü açıklayacağını söyledi. Duruşmaya ara verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu