Güncel

(foto) Berkin için İzmir direnişi

İzmir: Berkin’in şehit düşmesinin ardından İzmir’de binlerce kişi Berkin için direnişe geçti.

Dün sabah saatlerinde 269.gününde yaşamını yitiren Berkin Elvan için pek çok şehirde, okullarda boykot yapılırken akşam saatlerinde halk sokağa çıktı.

İzmir’de içlerinde Partizan, ESP, Kaldıraç, Halkevi, sendikalardan Eğitim-Sen gibi onlarca kurum Sevinç pastanesi önünde toplanmaya başladı.

Sevinç Pastanesi sokaklarına sığmayan kitle sık sık “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Berkin Elvan onurumuzdur” “Hükümet istifa” vb sloganlar haykırarak Basmane’ye doğru yürüyüşe geçti.

“Biz çocuklarımızı kaybettik onurumuzu asla” şeklinde ortak bir pankart açan kitle “AKP’yi yıkacağız”, “Berkin’in alamadığı ekmeği Bilal’e yedirtmeyiz” dövizler ile kanlı ekmek taşırken, “Tayyip ekmeğine kan bulaştı” “Berkin için barikatlara”, “Berkin’in katili Tayyip istifa” vb sloganları sık sık atıldı.

Partizan okurlarını eylemde yerini alırken YDG “Berkin Elvan kavgamızda yaşıyor” yazılı pankartla “Berkin hesabı sorulacak”, sloganları ile yürüyüşe geçti.

Sevinç pastanesinde başlayan yürüyüş Cumhuriyet Meydanına doğru devam ederken, pek çok yazılamanın yapıldığı görüldü.

Partizan ve YDG de “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Berkin Elvan yaşıyor” vb sloganlarla duvarları süsledi.

“İşte saldırı başlıyor”

Kitle Kıbrıs Şehitleri Caddesinden Basmane’ye yürümek isteyen kitleye, Cumhuriyet Bulvarı’nda bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü önünde, polis TOMA araçlarıyla barikat kurarak, hiç bir uyarı yapmadan gaz bombası ve tazyikli suyla sert bir şekilde saldırdı.

Burada kitle saldırıya karşı direnişe geçti. En ön saflarda Partizan, ESP, Kaldıraç, Yurtsever Gençlik gibi devrimci kurumlar havai fişeklerle karşılık vermeye başladı.

Uzun bir süre direnen kitle saldırının sertleşmesiyle geri doğru çekilerek barikat kurmaya başladı. Barikat kurulurken Gezi’de gördüğümüz o dayanışmanın örneklerinin yaşandığını gözlemledik. Kitle saldırı sırasında limon, süt vb şeyleri paylaşırken barikatı taşlarını birlikte taşıyarak büyük bir coşku ve esprili bir sohbette başladığı görüldü. “Evet saldırı başlıyor”, “Barikata yüklen” vb konuşmalar yapıldı.

Çatışmalar gece geç saatlere kadar sürerken 70’e yakın kişinin gözaltına alındığı, Halkevi üyesi olduğu öğrenilen Bahadır isimli kişi ile birlikte 7 kişinin yaralandığı öğrenildi.

Çatışma gece geç saatlere kadar devam etti.

 

fotolarlla İzmir’de Berkin Elvan direnişi

 

 

  [widgetkit id=533]


 

 

 

 

 

 

 

 [widgetkit id=537]

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu