Gençlik

Berkin kavgamızda yaşıyor

 

İzmir: 12 Mart’ta İzmir Emek ve Demokrasi Güçlerinin çağrısıyla Sevinç Pastahanesi önünde binlerce kişi bir araya geldi. Eyleme birçok devrimci ve demokratik kitle örgütü katıldı. Partizan ve YDG ise “Berkin Elvan’ın hesabını soracağız” pankartını açarak katıldı.

 Yürüyüşe saat 19.00’da başlandı. Yürüyüş sırasında sık sık “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “15’inde bir fidan Berkin Elvan”, ayrıca YDG ve PARTİZAN korteji Gazi Katliamını unutmayarak “Gazi’nin Hesabını Soracağız” sloganını atarak ve birçok yazılmalar yapıldı.

Basmane’ ye doğru yürüyüşe geçen kitle Basmane’ ye gelmeden polis barikatıyla karşılaştı. Uyarı bile yapmadan faşist polis azgınca gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırmaya başladı. Kısa süreliğine geri çekilen kitle daha sonra PARTİZAN ve YDG’lilerin havai fişeklerle polise karşılık vermesiyle  kitle tarafından alkışlarla karşılandı ve kitle barikatlara doğru ilerlemeye başladı.

Daha sonra kitle polise sapan ve taşlarla karşı koymaya başladı. Bir süre devam eden çatışma, polisin kitleyi kuşatması ve yoğun gaz kullanmasından dolayı kitle geri çekilerek eylem sonlandırıldı. Polisin saldırıdan sonra birçok gözaltı yaptığı öğrenildi. Ayrıca polise tepki gösteren bir işçinin polisler tarafından işkence gördüğü belirtildi. (İzmir YDG)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu