Dünya

Berkin Mühlheim’da anıldı!

Mühlheim: Almanya’nın ve NRW’nin her yerinde olduğu gibi Mühlheim kentinde de Berkin Elvan anıldı. Yüzlerce insanın bir araya geldiği eylemde MLPD, Partizan, ÖDgibi birçok kurumun yanı sıra Mühlheim Alevi Derneği de yer aldı.

Konuşmalarla başlayan eylemde birçok kurum ve kişi devlet terörünü kınayan, Berkin’i sahiplenen konuşmalar yaptı. Sadece Almanya değil, dünyanın her yerinde bu gibi meselelerin sahiplenilmesi gerektiğini bunun enternasyonal dayanışmayla olacağının altı çizildi.

Eylemde sık sık “Berkin Elvan ölümsüzdür“, “Hoch die Internationale Solidarität”, “Widerstand hat einen namen; Berkin Elvan” gibi birçok slogan atıldı.

 

Eylemde Kaypakkaya da anıldı

Konuşmalarda dikkat çeken bir nokta da moderatörün İbrahim Kaypakkaya’ya değinmesi oldu. “Devlet teröründen bahsederken yine devletin işkencehanelerinde katlettiği İbrahim Kaypakkaya’yı da anıyoruz” diyen moderatör eylemcilere Kaypakkaya’yı anlatması için çağrı yaptı.

Çağrıya cevap veren bir konuşmacı kısaca Kaypakkaya’nın hayatına değindikten sonra, “Aleviler olarak da İbo’yu sahipleniyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu