GüncelManşet

(Foto-An an) Cenaze törenine polis saldırdı

 

İstanbul: Dün sabah saatlerinden itibaren başlayan protestolar Gezi İsyanı’ndan sonra en kitlesel geçen eylem olarak direniş tarihine geçti. Dünyanın birçok yerinde insanlar Berkin için ağladı, Berkin için direndi. Büyük bir matem tutan, Türkiye bugün de “Umudun çocuğu Berkin” için sokağa çıkıyor.

Dün cenaze programının belli olmasının ardından bu gün Okmeydanı Cem evine İstanbul’un her yerinden binlerce insan akın ediyor. Öğretmenler ve öğrenciler bir çok yerde “Bu şiddet ortamında ders yapılmaz” diyerek dersleri boykot ediyor. DİSK, KESK, TTB ve TMMOB yaptıkları iş bırakma çağrısıyla yaptı ve herkesi Berkin’i milyonlar olup uğurlamaya çağırdı.

Bugün saat 12.00 da Okmeydanı Cemevinde yapılacak olan törenin ardından 15.00’da Şişli Camii önünde toplanılarak Feriköy mezarlığına yürünecek.

Özgür Gelecek Gazetesi emekçileri olarak bizlerde Berkin Elvan’ı güneşe uğurladığımız bugün, tuttuğumuz yas ve Berkin için büyüttüğümüz umutla ailesinin sevdiklerinin yanında olacağız.

Cenaze törenini ve gelişmeleri an an aktaracağız.

 

okmeydanıOkmeydanı

19.35: Şişli’den ayrılan Bir grup Teşfikiye üzerinden Beşiktaş’a iniyor. Halk balkonlardan polise “katiller” diye bağırıyor.

19.25: Kitle Divan Otel önüne kadar geldi. Polis plastik mermi ve tazyikli su kullanarak kitleyi dağıtmaya çalışıyor. Kitle havai fişeklerle karşılık veriyor.

 

19.20: Halaskargazi Caddesi Osmanbey Metro çıkışında polis çok yoğun biber gazı kullanıyor. TOMA ve panzerle yol kapatılmış durumda. Kitle sık sık “Katil polis” sloganı atıyor.

 

19.15: Kurtuluş caddesinin ara sokaklarında çatışmalar devam ediyor. barikatlarda kitle saldırılara karşılık veriyor.Polis çapraz havai fişek altında kaldı. 

 

19.00: Polis mezarlıktan çıkan kitleye saldırdı. Kurtuluş polis ablukası altında bütün sokaklar tutuldu. Kitle barikatlar kurup ateşler yakıyor. Taksim’de yeniden polis saldırısı, Kurtuluş’a TOMA girdi, Kurtuluş gaz altında, AKP bürosu tahrip edildi.

 

18.15: Osmanbey ve Kurtuluş bölgesinde polisin saldırısı devam ediyor. Ara sokaklardan gelerek Halaskar Gazi caddesinde yeniden toplanan kitle, “Katil polis” sloganı atıyor. 

 

17.50: Polis kitlenin üzerine plastik mermi atıyor, kimyasal içeren tazyikli su sıkıyor. Kitle ara sokaklara çekildi.

 

17.45: Halaskargazi Caddesi üstünde kitleye biber gazı ve plastik mermi ile saldıran polis ara sokaklarda ve cadde boyunca gördüklerini kişilerin çantalarına bakarak gözaltına almaya çalışıyor. Cadde üstündeki mağazaların kepenlerini kapatılması için uyarılarda bulunuyor ve şu anda caddeyi biber gazına boğmuş durumda

 

 17.40: Osmanbey Metrosunun bulunduğu yerde polis biber gazı ve TOMA’yla kitleye saldırdı. Sık olmak üzere biber gazı atılıyor.

17.25: Defin işlemleri tamamlandı. Halktan helallik istendi, hep bir ağızdan, “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Anne ağlama Berkinler burada”, “Bedel ödedik, bedel ödeteceğiz”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları atılıyor.

 

17.10: Mezarlıktaki yoğunluktan ötürü defin işlemleri yapılamıyor.

 

16.50: Yol boyunca evlerden “Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil” ve “Berkin Elvan ölümsüzdür” dövizleri açanlar, tencerelerle ses çıkarma eylemi yapanlar, sloganlara eşlik edenler ve ağlayanlar eşliğinde Berkin’in cenazesi mezarlığa ulaştı.

 

16.10: Şişli Camii yanında polis otosunun arkasına saklanan polislere Partizan kitlesi ve halk müdahale etti. Polis kitleyi uzaklaştırmak için gaz kullanmasından doğan kısa süreli arbede yaşandı. Polisin kapatmaya çalıştığı sokakta bir evden halka küfür edildi. Kitle taşlarla apartmanın camlarını kırdı.

 

15.50: Taksim Dayanışması, Feriköy’deki toprağa verme töreninin ardından Gezi Parkı’na gidip karanfil konulması için çağrısında bulundu. Taksim Dayanışması: “Önce Berkin’imizi defnedeceğiz, sonra her şeyin başladığı yere Taksim’e gideceğiz. Katilin kim olduğunu göstereceğiz.

 

 

15.35: Şişli Camii yanında konumlanan çevik kuvvetin barikatını yıkarak yürümeye devam eden kitle polis otobüsüne yumruklarla vurmaya ve taş atmaya başladı. Kitle “Berkinin katili AKP’nin polisi” sloganlarını atıyor.

15.30: Halk, havaya kaldırdığı ekmeğe siyah şerit bağlayarak yasını gösterirken, “Umudun adı Berkin Elvan” sloganını atıyor.

15.10: Berkin Elvan Şişliye ulaştı. Berkin omuzlarda Şişli’den mezarlığa doğru yürüyüşe geçildi.

14.50: Okmeydanı  Eğitim Araştırma Hastanesinin arkasından Şişli’ye yürüyen halk hep bir ağızdan sloganlar atıyor ve Ultra Aslanların Berkin için düzenlediği marşı okunuyor. Yürüyüşün olduğu yol boyu her yere “Berkin’in hesabı sorulacak” yazılamaları yapılıyor.

14.10: Kitle sloganlarla yürüyüşünü sürdürüyor. Yürüyüşün bir kısmı Perpa’ya ulaşmışken büyük bir kısmı hala Okmeydanı’ndan çıkamadı.

14.00: Halk Şişli Camii önünde toplanmaya başladı. DİSK binasının Berkin için iş bırakan işçilerle doldu. İnsanlar akın akın Şişli’ye geliyor. Seçim çalışmaları için asılan parti bayrakları indirildi. Bekleyiş devam ediyor. 

13.25: berkin Elvanı taşıyan araç Okmeydanı’ndan çıktı. Şişli Camiye doğru gidiyor. Okmeydanı’nda halk kalabalıktan yürüyüşe geçememiş durumda. “Hırsız, katil Erdoğan” sloganı atılıyor.

13.00: Berkin Elvan’ın cenazesi cem evinden omuzlarda çıkarıldı. Babası yaptığı konuşmada, “Berkin’i artık sonsuzluğa uğurladık. Berkin’im gitti ama milyonlarca Berkin’im var artık” dedi. Kitle, “Katil Erdoğan” sloganları atıyor.

12.20: Ethem’in ailesi Ethem Berkin’in ailesi çocuklarının son gününde bir aradalar. Okmeydanında parklar, sokaklar, meydanlar Berkin’i yolcu etmeye gelenlerle doldu, taşıyor. Berkin’in fotoğraflarını taşıyan kitle, “Katil devlet hesap verecek” sloganı atıyor.

12.00: Cenaze törenine katılım ve sahiplenme çağrısı yapan demokratik kitle örgütleri Okmeydanı’na pankartlarını açarak sloganlar eşliğinde giriş yapıyor. Yeni Demokrat Gençlik, “Hepimiz Berkiniz öldürmekle bitmeyiz”, Partizan, “Çocuk gülüşün içimizde kalacak, Berkin Elvan mücadelemizde yaşayacak” yazılı pankartlarla Okmeydanı’na giriş yaptı.

11.45: Okmeydanı Cemevinin önünde her geçen süre sayıları artan binlerce kişi törenin başlamasını bekliyor. 

[widgetkit id=540]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu