Güncel

Berkin’i kaybedeli 40 gün oldu

 

Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaralanan ve 269 gün komada kaldığı hastanede hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ailesi Okmeydanı Cemevi’nde ‘kırk yemeği’ verdi. Cemevindeki yemeğe Elvan ailesinin akrabalarının yanı sıra HDP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel ve gazeteci Ruşen Çakır da katıldı.

Partizan okurlarının da katıldığı yemeğin verildiği yerde Berkin Elvan’ın fotoğrafının bulunduğu bir masa açıldı. Bir ekmeğin de bulunduğu masada üzerinde Berkin Elvan yazılı okul defterine gelenler duygu ve düşüncelerini yazdı.
Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan verilen yemekte adalet istediklerine dair vurgu yaparken “Adaletin yerini bulacağını diliyoruz. İnşallah öyle olur. Berkin Elvan için her hafta perşembe günleri vurulduğu yerde anma yapıyoruz. Failler bulunana kadar da bu anmayı devam ettireceğiz” dedi.
Antalya’da da 40’ıncı gün mevlidi 
Berkin Elvan’ın ölümünün 40’ıncı günü nedeniyle Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şubesi’nde de mevlit okutuldu, yemek dağıtıldı. Cemevindeki programa çok sayıda kişi katıldı. 
Vakfa ait Türkiye genelindeki tüm cemevlerinde Berkin Elvan’ın ölümünün 40’ıncı günü nedeniyle bu programın düzenlendiğini belirten Antalya Şube Başkanı Tufan Eroğlu “Berkinimiz için böyle arzulandı. Berkin gülümseyen, canımız, içinin ruhunun güzelliği dışa yansımış, Gezi eylemleri sırasında başına isabet eden gaz fişeği sonrası uzun zaman yaşam mücadelesi verdi ve maalesef yenildi. Hak’ka yürüdü. Onun acısını yüreğimizde hissediyoruz. Bütün toplum hissetmeli, bunun Alevisi- Sünnisi yoktur. ‘İnsanım’ diyen herkesin, her unsurun bu acıyı hissetmesi gerektiğini düşünüyoruz. Umarım sorumluları bulunur, cezalandırılır. Umarım çocuklarımız, gençlerimiz hiç kimse ölmesin. Temennimiz budur” şeklinde açıklama yaptı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu