Güncel

Beyazıt ve Halepçe Katliamları anıldı

İstanbul: 16 Mart 1978 Beyazıt katliamı ve 16 Mart 1988 Halepçe katliamının anması HDP il yönetimi tarafından bugün Beyazıt Meydanında anıldı.

16 Martta hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşunun ardından basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı HDP il örgütü adına Murat Canoğlu okudu. Saddam yönetiminin 16 Mart 1988 günü Kürt halkına kimyasal ve biyolojik silahlarla saldırması ile beş bin kadın, çocuk, genç,yaşlı katledilmesi ve Kürt halkının, hak eşitliği ve özgürlük taleplerine Saddam’ın katliamla cevap vermesine rağmen Kürt halkının özgürlük ve eşitlik mücadelesini geriletemediği ifade edildi. Açıklamada, Kürt halkının anadil, kimlik, kültür ve kendini yönetme taleplerinin geliştiği ve mücadelenin önemli kazanımlar elde ettiği söylendi.

Açıklamada, 16 Mart 1978’de İstanbul Üniversitesi önünde kontrgerilla ve sivil faşistler tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıda 7 öğrencinin hayatını kaybettiği,  41 öğrencinin ise yaralandığı ifade edilerek, yıllar süren hukuk mücadelelerine rağmen dava dosyasının kapatıldığı söylendi.

Canoğlu, “Tarihte gösteriyor ki, baskı ve şiddetle özgürlük ve eşitlik mücadelesi bir süre bastırılabilir, ancak engellenemez. Kimyasal, biyolojik ya da konvansiyonel, hangi silahlar ve yönetimler kullanılırsa kullanılsın, katliamlarla, demokrasi ve adalet mücadelesi durdurulamaz” dedi.

“16 Mart katliamı davamız sürüyor”, “16 Mart Halepçe katliamını unutmayacağız” yazılı pankartlarının açıldığı açıklamada, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Şehit namırın”, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek”, “16 Martın hesabı sorulacak” sloganları atıldı. 78’liler derneğinden Celalettin Can, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, BDP yönetiminden Tahsin Yeşildere konuşma yaptı. Konuşmalarda Türkiye’de faşizm ve katliamlarla halkın mücadelesinin bitirilemeyeceğini Haziran ayında yaşananlarla ispatlandığına değinildi. Halepçe katliamı ve Beyazıt bombalamasını gerçekleştirenleri lanetlenerek açıklama bitirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu