Güncel

Beyazıt’tan Halepçe’ye katleden devlettir!

AMED: Bugün (17.03.2014) Beyazıt, Halepçe ve Gazi katliamlarını lanetlemek için bir araya gelen Partizan, DHF ve Dev-Genç, Halk Cephesi basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasına müdahale etmek isteyen polisin “Kaldırımı işgal ediyorsunuz’’ bahanesine rağmen açıklama gerçekleşti. ESP’nin de destek verdiği basın açıklamasında sıklıkla, “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Katil Polis Hesap Verecek” sloganları atıldı.

Yapılan açıklamada;   “Mart ayı ülkemizde gerçekleştirilen katliamların en yoğun yapıldığı aylardan biridir. Bu katliamların en ilki 1978 yılının 16 Mart’ ında Beyazıt’ta gerçekleştirildi. Öğrenci gençliğin politikleşmesi ve devrimci mücadelenin gençlik içinde hızla büyümesini sindiremeyen Faşizm Beyazıt’ta İstanbul Üniversitesi Eczacılık üniversiteden toplu bir şekilde çıkan öğrencilerin üstüne bomba atmış, kurşun yağdırmıştır”  ifadelerine yer verildi. Katliam sonucu 7 devrimci- demokrat öğrenci şehit düştüğü ve birçok öğrenci yaralandığı söylendi.

Ayrıca açıklamada, “Katliamda öğrenci gençliği yıldırmak, korku salmak isteyen faşizm başarılı olamamıştır 17 Mart sabahı binlerce Devrimci Demokrat öğrenci bir araya gelmiş kitlesel bir şekilde katliamı lanetlemiş üniversitede büyük bir boykot düzenlemiş katliamı cevapsız bırakmamıştır. 16 Mart katliamının üstünden 36 yıl geçmesine rağmen katliamcılar korunmuş açılan davalar 30 yıllık zaman aşımına uğrayarak düşürülmüştür. Devletin Yasama, Yürütme, Yargı kolu katliamcıları korumak için büyük bir çabayla birleşmiş katliamın örtbas edilmesi için tüm güçlerini seferber etmiştir’’ denildi. Açıklama sloganlarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu