Güncel

Beyoğlu’nda “OHAL” Uygulaması Protesto Edildi!

İstanbul: Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul şubesi Çağlayan Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasıyla Beyoğlu’nda OHAL uygulamasını protesto etti. Protesto açılamasının ardından ise avukatlar karara itiraz dilekçesi verdiler.

Çağlayan Adliyesi önünde gerçekleşen eylemde basın açıklamasını öncesinde konuşan ÇHD İstanbul Şubesi yöneticisi Güray Dağ,  AKP’nin kamuoyuna yansıyan belgelerle birlikte rüşvet-yolsuzluk ağının görünür olduğunu belirterek “yargı ve polis bu kadar pisliği aklamaya çalışırken halka OHAL uygulamalarını deniyor” dedi.

ÇHD adına ise basın açıklamasını Gülbin Aydın okudu. Okunan basın metninde, Ankara’da “terör örgütlerinin faaliyetlerinin tespiti ve engellenmesi” bahanesiyle verilen kararın itiraz sonucunda kaldırıldığı hatırlatılarak, 35. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararın da kaldırılması istendi.

Her hak arama faaliyetini bir “terör örgütü” faaliyeti, hak talep eden herkesi ‘terörist’ ilan etmek kabiliyetine sahip bir Terörle Mücadele Yasasına, terör mahkemelerine, polise özel yetkiler tanıyan PVSK ve diğer yasalara dayanarak toplum üzerinde baskı kuran, bizzat kendisi terör estiren devlet aygıtının bunlarla yetinmediğini görmekteyiz” diyerek Beyoğlu ile ilgili alınan kararla birlikte “ileri” demokrasinin bir “olağanüstü hal” rejimi olduğunun altı çizildi.

Bakan çocuklarının evlerinde bulunan para kasalarını, para sayma makinelerini, ayakkabı kutularından çıkan milyonları görmemek ve işlem yapmamak için direne yargı, sıradan vatandaşın tüm yaşam alanlarını, özel hayatını gözetleyip didik didik etmeye yönelik kararlara imza atmaktan çekinmemektedir. Bu da yargının Türkiye’deki işlevini göstermek açısından dikkat çekicidir” ifadelerine yer verilen metnin okunmasının ardından ise avukatlar; 35. Sulh Ceza Mahkemesine itiraz dilekçelerini vermek için Adliye’ye girdiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu