Güncel

Biber Gazı Yasaklansın İnsiyatifinden Mayıs ayı raporu

 

H.Merkezi: Biber Gazı Yasaklansın İnsiyatifi Mayıs Ayı Raporunu açıkladı.

Soma maden katliamında ölen işçilerin yakınlarına ve iş cinayetlerine karşı çıkanlara bile pervasızca kullanılan biber gazının yasaklanması gerektiği belirtilen açıklamada, “Mayıs ayı, mevcut iktidarın hak talebi ile sokaklara çıkan tüm kesimlere dönük saldırıları, işkenceleri ile geçmiştir. Kolluk güçleri sokaklarda pervasızca kitlelere saldırmakta, uyguladığı işkencenin alanını yaygınlaştırmaktadır.” dendi.

Mayıs ayı itibariyle 1 Mayıs’ta başlayan polis şiddetinin Soma’da, Okmeydanı’nda kendini göstermeye devam ettiği ifade edilirken biber gazı nedeniyle hayatını kaybeden Mehmet İstif’e de değinildi.

 

Gezi İsyanı’nın yıldönümüne dair “Paylaşmanın, bir olmanın, dayanışmanın nelere kadir olduğunu öğrendiğimiz, küçücük bir parkta koskoca bir hayatı ördüğümüz, başka bir dünyanın birlikteyken mümkün olduğunu fark ettiğimiz isyanın yıldönümü.” denilen açıklamada Ne Gezi Parkı’nı, ne dayanışmayı, ne birliği, ne Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış direnişi, ne bizlere uygulanan şiddeti, ne de direniş süresince yitirdiklerimizi unuttuk. Yitirdiklerimizin anısı, bu polis şiddetini bitirmek için mücadeleden başka şans bırakmıyor bizlere. Ne mümkün! Berkin Elvan’ın gözlerine her baktığımızda onu öldürenlerden hesap sormak, ölümüne sebep olan şiddet aracını yasaklatmak için mücadeleye devam dememek ne mümkün…” şeklinde mücadeleye devam edileceği belirtildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu