Güncel

Biden, 24 Nisan mesajında “Ermeni Soykırımı’nda ölenleri anıyorum” dedi

ABD Başkanı Joe Biden, 1915'in 106'ıncı yıldönümüyle ilgili açıklamasında "Amerikan halkı, soykırımda yok olan bütün Ermenileri onurlandırmaktadır" dedi.

Ronald Reagan’ın ardından, 40 yıl sonra ilk kez bir ABD Başkanı “Ermeni Soykırımı” ifadesini kullandı. ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan mesajında “Ermeni Soykırımı’nda ölenleri anıyorum” dedi.

Biden dün (23 Nisan) göreve gelişinden sonra ilk olmak üzere, R. T. Erdoğan’la telefonda görüşmüş, iki liderin Haziran ayındaki NATO Zirvesi sırasında ikili bir görüşme yapma konusunda mutabakata vardığı açıklanmıştı. Resmi açıklamalarda bu görüşme sırasında Biden ile Erdoğan’ın ikili ve bölgesel ilişkileri kapsamlı olarak ele alacakları belirtildi.

Görüşme sonrası ABD basınında yer alan haberlerde ise Biden’ın 1915’teki katliamı Ermeni soykırımı olarak tanıma niyetini Erdoğan’a ilettiği belirtildi.

Biden seçim kampanyası sürecinde de Ermeni Soykırımı’nı tanıyacağı konusunda söz vermişti.

Biden’ın yazılı olarak yaptığı açıklamada ilk ve son paragraflarda olmak üzere iki defa ‘soykırım’ ifadesi yer alırken, “Bunu suçlamak için değil, yaşananların bir daha asla tekrarlanmamasını garanti etmek için yapıyoruz” denildi. Beyaz Saray’ın sitesinden yayımlanan açıklamada Türkiye’nin adı anılmadı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu