Güncel

BILA GIRTÎGEHA LEŞKERÎ YA 5 NO’LU BİBE

“MÛZEYA MAFÊ MIROVAN”!

Amed: 30 Eylül günü 78’liler girişimi tarafından Amed’te yapılan mitinge binler katıldı.

Amed  5 no’lu hapishanesinin sermayeye peşkeş çekilmemesi  için devletin Amed hapishanesini yıkıp yerine alışveriş merkezi ve okul yapmak istemesi sorunun samimiyetsizliğini bir kez daha gösterdi.

Sahnenin arkasına dev yazılarla ”Diyarbakır 5 No’lu Askeri Cezaevi ‘İnsan Hakları Müzesi’ olsun” pankartı asıldı.

Sahnenin ön tarafına ise “12 Eylül darbecileri yargılansın“, “Kürt halkının ‘Acıların kalbi: Diyarbakır 5 Nolu Askeri Cezaevi! Kalbime dokunma” pankartlarının yanı sıra, alanda “Mazlumlar ve Hayrilerle başlayan direniş ruhuyla özgürleşeceğiz” pankartı açıldı.

Yeşil sarı kırmızı renklerin hakim olduğu miting alanında, 2 yerde kurulan ”Diyarbakır 5 No’lu Askeri Cezaevi ‘İnsan Hakları Müzesi’ olsun” imza standı yoğun ilgi gördü.

Ölümsüzleşenler için bir dakikalık saygı duruşunun başlamasıyla “şehit namırın” sloganları atan Amed halkı, şehitlerini unutmayacaklarını, unutturmayacaklarını haykırdı.

78’liler girişimi adına konuşan Celalettin Can, Burda bulunmalarının nedeninin yıkıma dur demek olduğunu, 5 no’lu cezaevinin özgünlüğünden bahsederekcezaevindeki vahşetten örnekler verdi.

DTK Eş Genel Başkanı Ahmet Türk, Amed zindanını anlatmaya ne kelimelerin ne de sözlerin yeteceğini, zulme direnenlerin bu zindanda direnişi büyüttüğünü, sindirme politikalarının işe yaramadığını vurguladı. AKP hükümetinin samimiyetsizliğinden bahseden Ahmet Türk, “hakkımızı özgürlüğümüzü istiyoruz, biz özgür halkız özgürlüğümüzü istiyoruz” dedi.

Diyarbakır zindanında yaşamını yitiren PKK’nin önder kadrolarından Cemal Arat’ın annesi Sakine Arat “Oğlum hep bana gençler için çalış anne derdi. Bende şimdi cezaevinin müze olması için çalışıyorum. Geçmişimizi unutmamamız için. Kürt halkının iyi yaşaması için öldüler onlar.

Bugün meydanlara geldiğinizde onları şad ediyorsunuz. Sizlerinde çalışması lazım o cezaevinin müze olması gerekiyor. Geçmişin unutulmaması gerekiyor. Biz Kürt halkı olarak bize yapılanı unutmayacağız. Birbirimizin kardeşi olacağız birbirimize sahip çıkacağız. Kürtlüğümüzle yaşayacağız” dedi.

Sahneye çıkan ölümsüzleşenlerin yakınları 5 no’lu cezaevinin müze olması için çalıştıklarını söylediler.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu