Güncel

Binler faşizme karşı mücadele çağrısı yaptı

Malatya’nın Sürgü beldesinde Alevi bir aileye yönelik gerici-faşist saldırı, İstanbul’da protesto edildi. Bugün saat 30 Temmuz günü Taksim Tramvay Durağı’nda bir araya gelen Pir Sultan Abdal Kültür ve Dayanışma Derneği, HDK İstanbul İl Meclisi, ESP, Partizan, DHF, SDP, Mücadele Birliği vb. kurumlar Tünel Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüş öncesi konuşma yapan Pir Sultan Abdal Derneği BYK üyesi Atilla Özdemir incinsen de incitme anlayışının sona erdiğini belirtilerek “ artık bir yanağımıza yediğimiz tokattan sonra diğer yanağımızı çevirmeyeceğiz. Artık saldırılara karşı direnecek ve gücümüzü haklarımızı almak için mücadele edeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından kitle “Direne direne kazanacağız”, “AKP elini inancımdan çek”,“Malatya Sivas olmayacak” ,“Dün Maraş’ta Bugün Sivas’ta çözüm faşizme karşı savaşta” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Binlerce kişinin katıldığı eyleme olan ilgi dikkat çekiciydi. Yürüyüş sırasında cadde üzerinde bulunan kitlenin alkışlarla kalmayıp eyleme katılarak kitleselliğin görselliğini artırdı.

Tünel Meydanı’nda sona eren yürüyüşün ardından HDK adına yapılan açıklamada Devletin “münferit” diyerek olayların üzerine örtmeye çalıştığına dikkat çekilerek  “TBMM’ye cemevi açılması için yapılan başvuruya meclis başkanı Cemil Çiçek diyaneti referans göstererek ‘Alevilik İslam içi oluşumdur, İslam’ın ibadet yeri camidir’ cevabını verdi. Bu da yetmedi, Yargıtay 7. Hukuk Dairesi cemevlerinin ibadethane olmadığına, ilgili yasa ve düzenlemelere göre cami ve mescit dışındaki yerlerin ibadethane kabul edilemeyeceğine karar verdi. Devlet insanların neye, nasıl inanacaklarını belirlemeye kalkıştı’ denildi.

Açıklamanın ardından kitle sloganlar atarak lokal yürüyüşlerle eylemi sonlandırdı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu