GüncelManşet

Yüzler Roboskî İçin Yürüdü

 

İstanbul: BDP İstanbul İl Örgütü bu gün düzenlediği bir yürüyüşle Roboski katliamını lanetledi. Gerçekleşen yürüyüşe BDP İlçe örgütleri pankartları ile katılırken HDP ve çeşitli devrimci-demokrat kurumlar da destek oldular.

Saraçhane Parkı’nda toplanan kitle, üzerinde Roboski Katliamına ait bir fotoğrafın olduğu “Unutursak Kalbimiz Kurusun” yazılı pankart açtı ve Çerxe Şoreşe marşının okunmasının ardından yürüyüşe başladı.

En önde ise Abdullah Öcalan’ın resmi olan bir pankart açan kitle, YPG ve Rojava flamaları taşıyarak yürüyüş boyunca “ Roboski hesaptır, Hesap Soracağız”, ” Ey şehît xwîna te li erdê namîne”, “Roboski Gorîstan jî bo faşîstan” sloganlarını haykırdı.

Binlerce insanın katıldığı eylem Saraçhane Parkı’ndan Aksaray Meydanı’na kadar sürdü. Burada ilk olarak Roboski’de katledilenlerin isimleri okundu ve “ yaşıyor “ denilerek, katledilenler şahsında tüm devrim şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşunun ardından ise ilk konuşmayı BDP İstanbul İl Eş Başkanı Emrullah Bingöl yaptı. Bingöl konuşmasında katliamın ardından faillerinin yargılanmadığına ve nitelikli bir müzakere süreci olmazsa yeni Roboski’lerin yaşanabileceğine değinerek “Bundan sonra da ayakta olacağız, mücadele edeceğiz. Mutlaka hesap soracağız. Bu bilinsin” dedi.

Daha sonra söz alan BDP MYK üyesi Hüseyin uzun ise tüm katliamlar gibi Roboski Katliamının da MGK’da karar altına alındığını belirterek devletin bütün kademelerinin suça ortak olduğunu vurguladı. Gündemdeki yolsuzluk operasyonlarına da değinen Üzmez’in “Biz, paralel devletlere, derin devletlere ve hükümete karşı HDP ve BDP olarak üçüncü yolda yürüyeceğiz” ifadelerine yer verdiği konuşmasının ardından HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel konuştu.

Tüzel konuşmasında katliamın Kürtlere savaş ilanı niteliğinde olduğunu belirterek Meclis’te kurulan komisyonun da hükümeti aklamaya çalıştığını ifade etti. HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ile ilgili Yargıtay tarafından onaylanan ceza ile ilgili olarak da “Şimdi de, Yargıtay, milletvekilimiz Sabahat Tuncel’in cezasını onayladı. Tuncel’i cezaevine koymak istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz” diyen Levent Tüzel’in ardından Rojavalı bir şairin şiir okumasıyla eylem sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu