GüncelManşet

Binler yolsuzluğa karşı Kadıköy sokaklarında barikat başlarındaydı

 

İstanbul: Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan’ın milyarlarca liralık yolsuzluğunu açığa çıkaran ses kayıtlarının ardından 25 Şubat günü binlerce insan Kadıköy sokaklarında, “Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk” sloganıyla yürüdü. AKP Kadıköy İlçe Binasına yürünen eyleme polis saldırdı. Çatışmalar gece saatlerine kadar sürdü.

Altıyol’da toplanan binlerce kişi, Bahariye Caddesi’nden yürüyüşe başlayarak sloganlar eşliğinde Kadıköy sokaklarını dolaştı. “Tayip istifa, iktidar halka” yazılı pankart arkasında yürünen eylemde sık sık, “Çal çal nereye kadar bitti buraya kadar”, “Her yer ODTÜ, her yer direniş”, “Bu pisliği ancak devrim temizler” sloganlarını attı. Yürüyüşte ayrıca belediye otobüslerine, “ODTÜ’ye gider” ve çeşitli yazılamalar yapıldı.

Daha sonra AKP İlçe binasına yürüyen kitleye TOMA’lar ve Çevik Kuvvet polisleri plastik mermi, tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı. Kitle saldırıya havai fişek, taş, şişe ve sapanlarla karşılık verdi. Saldırı sonrası aralarında Partizan okurlarının da bulunduğu çok sayıda devrimci kurumun içerisinde yer aldığı kitle çatışarak Bahariye Caddesi’ne çekilirken, eyleme kitlesel katılan TKP’de Söğütlüçeşme Caddesi’ne çekilerek polis barikatı önünde şarkı ve türkülerle bekledi.

Bahariye Caddesi’nde polis kitleye yoğun plastik mermi, gaz bombası ve ses bombasıyla saldırdı. Polisin saldırısına kitle cadde üzerinde kurduğu çok sayıda barikattan havai fişek, taş, sapan ve şişelerle karşılık verdi. Çatışmalar sırasında cadde üzerinde bulunan Ziraat Bankası kitle tarafından tahrip edildi.

Polis yoğun saldırısına karşın kitleyi dağıtamaması üzerine çatışmaların ilerleyen saatlerinde destek gelen çevik kuvvet ve akreplerle de saldırısını sürdürdü. Eylemde polisin gözaltı yapma çabalarına karşın, Kadıköy halkı evlerinin kapılarını açarak kitleye sahip çıktı.  Ayrıca eylemde atılan ses bombaları, gaz bombaları ve plastik mermilerden çok sayıda kişi etkilendi ve yaralandı.

Çatışmalar gece saatlerinde sona ererken çok sayıda sivil polis ara sokaklarda gözaltı yapmaya çalıştı.

[widgetkit id=491]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu