Gençlik

Bir Berkin Ölür Bin Berkin Oluruz

Berkin Elvanımızı katleden zihniyet şimdilerde ise Berkin Elvan eylemlerine katılanlara yönünü çevirmiş durumda. Katil devlet 14 yaşında bir genci öldürerek hayatına son vermiş, geleceğiyle oynamıştır.
Yaşadığımız yarı sömürge yarı feodal toplumda gençlik siyasete giremezken, okumak isteyip okuyamazken, örgütlenemezken, daha iyi yaşam koşulları isteyip bulamazken adeta bir hiçliğe eğilim göstermesine zorlanırken, bütün bunlar yetmezmiş gibi bu sisteme dur demek isteyen gençliğe saldırılar artarak devam ediyor. Gençliğin üzerine aile ve okul üzerinden baskı yapmaya çalışan devlet bugün Narlıdere Cengiz Topel Lisesi’nde okumakta olan 1 YDG okurunu Berkin Elvan eylemlerine katıldığı gerekçesiyle okuldan atmış, diğer YDG okurunu da aynı gerekçeyle 5 günlük uzaklaştırma cezası vermiştir. Cengiz Topel Lisesinde öğrencilere yönelik saldırı 2 kişiyle sınırlı kalmayacağı açılan 9 soruşturma cezasıyla kesinlik kazanmıştır.
Özellikle Liselerde yüklesen gençlik muhalefetinden korkan devletin halet-i ruhiyesi pek yerinde değil. Hali hazırda bir yöneteme krizi yaşayan egemenler nereye, kime saldıracaklarını bilemez haldeler. Ancak nitel birikimlerin nicel sıçramalar yaratacağını buradan hatırlatmak istiyoruz. Ve algı bilincinde yarattığı sıçramaların toplumsal olarak iz bırakacağının da farkındayız. Bizleri okullardan atabilir, mahkum edebilir hatta öldürebilirsiniz de. Ancak yarın sokağa dökülecek olan halk kitleleri sizlerden hesabını soracağı zaman, o zaman bizimde söyleyeceğimiz iki çift lafımız tabiî ki olacak.
Yani uzun lafın kısası, “Baskılar Bizi Yıldıramaz”. Sizin disiplin kurullarınızı, mahkemelerinizi bizler tanımıyoruz.

İzmir Yeni Demokrat Gençlik

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu