Kadın

Bir garip fişleme: “Olur olmaz şarkı söylüyor”

H. Merkezi: Gaziantep Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin fişlendiği ortaya çıktı. Deşifre olan belgelerde birçok öğrencinin siyasi yaşamını yanı sıra fotoğrafı, kişisel bilgileri ve fiziki takip sonucu öğrenilebilecek bilgiler yer alıyor. Söz konusu öğrencilerin gün gün ne yaptıkları, kiminle nasıl bir ilişki içinde oldukları gibi tamamen özel hayat sınırları içinde olan bilgileri toplayan polisin deşifre olan belgelerinin bilinenden daha çok sayıda olduğu düşünülüyor.
Ülkenin birçok yerinde ve kurumunda devlet adına polis tarafından bizzat yürütülen fişlemenin Dersim Hozat’ta deşifre olmasının ardından Antep’te de üniversite öğrencilerinin fişlendiği belgelendi.
Bu fişleme belgelerinin ‘bilgi verme amaçlı’ olarak, üniversite dahil il ve ilçedeki birçok kamu kurum ve kuruluşuna da gönderildiği, fişlerin burada açığa çıktığı öğrenildi.
Milliyet’in haberine göre söz konusu belgelerde yer alan kayıtların bazıları şöyle:
*(Bir öğrenci) Psikolojik rahatsızlığı var. Olur olmaz şarkı-türkü söylüyor. Kurban bayramı tatiline gitti ve hâlâ dönmedi (21.12.2010). Yapılan kontrollerde 11 Nisan 2011 tarihinde de okulda olmadığı, okul idaresinden rahatsızlığından dolayı okulunu dondurduğu bilgisi alındı.
* (Erkek öğrenci) Aynı okulda yaşayan A. ile duygusal arkadaşlığı olduğu, bu arkadaşlığının A.’nın sözde Kürt olduğu için ayrıldığı, kızın abisinin gelerek sıkıştırdığı ancak olumsuz bir durumun olmadığı.
* (Kız öğrenci) Okul içerisindeki kavgaya karıştığı. Duygusal ilişkiden kavganın çıktığı. 2. sınıf öğrencisi K. ile samimi olduğu, arkadaşlıklarının devam ettiği tespit edilmiştir.
* (Erkek öğrenci) 7 Mayıs 2011’de Akın Birdal ilçemize gelişinden gidişine kadar elinde flama ile birlikte dolaştığı, ilçemiz sakinlerinden BDP ile yakın olan K. ve 3-4 kişilik grupla, parkın içerisindeki kamelyada oturup, yarım saat kadar görüşme yaptılar. (çok sayıda öğrenci için Birdal’ın gezisine katıldığı için benzer fiş düzenlendi)
* (Kız öğrenci) 2. sınıfta okuyan Ç. ile arkadaşlık yaptığı, samimi olarak kol kola gezdikleri.
* (Kız öğrenci) 20 Mart 2010 günü, akşam saatlerinde ilköğretim okulu karşısındaki boşluk arazide kamyonet içerisinde İslahiyeli … ailesinden … işi yapan .. ile bulundukları.
* (Erkek öğrenci) 1. sınıftaki T adlı kız, Ö. ile çok samimi görünüyor. … ile aynı evde kalıyorlar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu