Dünya

“Bir siyahın yaşamının değeri yok!”

Londra: 4 Ağustos 2011’de Londra’da polis tarafından yargısız infaz edilen siyahi genç Mark Duggan’ın mahkemesi sonuçlandı. Yapılan mahkemede Duggan’ın öldürülmesinin “kanunlara uygun” olduğuna karar verildi.

İkiye karşı sekiz oyla karar alan soruşturma jürisi, 29 yaşındaki Dugganın durdurulduğu taksinin içindeyken elinde silah bulunmadığı sonucuna vardı. Jüri ayrıca, Duggan’ın araç polis tarafından durdurulmadan önce elindeki silahı yolun yakınındaki çim alana “büyük ihtimalle atmış olabileceğine” hükmetti.

Kararın okunmasının ardından Duggan’ın annesi gözyaşları içinde mahkeme salonundan çıkartıldı. Duggan’ın erkek kardeşi de bağırarak kararı protesto etti. Protestoculardan biri de “Bir siyahın yaşamının hiçbir değeri yok” diye bağırdı.

İngiltere’de âni ya da açıklanamayan ölümlerden sonra bu tür soruşturmalar yapıyor. Duggan’ın ölümüyle ilgili soruşturmada jürinin verebileceği üç karar vardı. Jüri, ya “kanunlara uygun”, ya “kanunlara uygun değil”, ya da “aydınlatılamadı” kararına varabilirdi. Mahkeme salonunda ve mahkeme kararı açıklanırken de protestolar yapıldı.

 

Mahkemenin kararı protesto edildi

Mahkemenin verdiği adaletsiz karar sonrasında Mark Duggan’ın öldürüldüğü yer olan Tottenham’da Polis istasyonunun önünde protesto gösterisi yapıldı.

Duggan’ın resimlerinin açıldığı gösteride sık sık “Adalet İstiyoruz!”, “Adalet yoksa barış da yok” sloganları atıldı. Yapılan protesto gösterisine Partizan da katıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu