GüncelManşet

Biri Yunan, biri Alevi, biri Kürt…

Gezi İsyanı sırasında başına polisin attığı gaz fişeğiyle yararlanan ve 269 gün verdiği hayat mücadelesinden sonra yaşamını kaybeden Berkin Elvan’dan sonra yine benzer bir olayla bu sefer devletin çocuk katletmekte “usta” olduğu Kürdistan coğrafyasında Amed’in Silvan ilçesinde bir çocuk vuruldu.

25 Mart günü gerçekleştirilen BDP’nin mitinginden sonra yaşanan polis saldırısında kafasından gaz fişeğiyle yaralanan 10 yaşındaki Mehmet Ezer ilk olarak yoğun bakıma alındı. Mehmet’in yaralanmasının ardından durumunun iyiye gittiği gelen bilgiler arasında. Bu arada Berkin’in babası Sami Elvan da Mehmet’in babasını arayarak geçmiş olsun dileklerinde bulundu ve sabır diledi.

 

“Yunanistan’da Alexis, İstanbul’da Berkin, Amed’de Mehmet’iz”

Mehmet’in vurulduğu Silvan’da halk 2 gündür sokağa çıkarak faşizmin bu çocuk düşmanlığını protesto etmeye devam ediyor. Ankara, İstanbul başta olmak üzere birçok kentte de Mehmet için eylemler düzenlendi.

Bunlardan biri de İstanbul Beşiktaş’ta, öğrenciler tarafından Berkin için işgal edilen Berkin Elvan Öğrenci Evi’nin önünden başlayan ve “İstanbul’da Berkin’iz, Amed’de Mehmet’iz” şiarıyla düzenlenen eylemdi. Bu eylemde sık sık Yunan polisi tarafından katledilen 15 yaşındaki Alexis de anıldı.

Artık herkes bir parça Yunanlı Alexis, bir parça kara kaşlı Berkin, bir parça Silvanlı Mehmet’ti… Biri Yunan, biri Alevi, biri Kürt… Her biri ırkçılığı varlık nedeni haline gelmiş faşist Türk hâkim sınıflarının nefretle birbirinden koparmaya çalıştığı kesimler… Ancak ortak direniş, ortak mücadele, ortak isyan ve ortak acılar herkesi ortaklaştırıyor. Arzu edilen düzeyde olamasa da buzlar kırılmaya başlıyor.

“Yunan dölleri”, “dinsiz-imansız Alevilerle”, “bölücü Kürtlerle” buluşuyor. Devletin ve de devletlerin en büyük korkusu bu!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu