GençlikGüncel

Birleşik Gençlik Meclisleri İzmir’de açıklama yaptı

Birleşik Gençlik Meclisleri, İzmir'de yaptığı basın açıklamasında, 2021 yılında hak gasplarına ve saldırılara karşı ortak mücadele çağrısı yaptı.

İzmir’de Birleşik Gençlik Meclisleri, 2020 yılına ilişkin hazırladıkları bilançoyu Karşıyaka İskele karşısında yaptıkları basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaştı.

Eylemde basın açıklamasını okuyan Nazlı Yöyler, 2020 yılının başta salgın olmak üzere emekçilere, ezilen halklara ve inançlara saldırıların yoğun olduğu bir yıl olduğunu söyledi.

Yöyler, “2020’nin ilk aylarından itibaren yaşadığımız felaketlere devlet kurumlarının basiretsizliği de eklenmiştir. Afet alanlarının ya gövde gösterisi yapıldığı ya da umursanmadığı durumlara tanıklık ettik. Koronavirüsün tüm dünyada hızla yayılırken Türkiye’de vakanın olmadığı savunuldu. Virüsün varlığı kabul edildiğinde ise akla bilime uymayan önlem adı altında yasaklamalar getirildi. İnsanlar toplu taşıma araçlarında iç içe yolculuk ederken, fabrika çarkları dönmeye devam ederken virüse yakalanmamanın en geçerli önlem olduğu öğütlendi” dedi.

Geçtiğimiz yılın aynı zamanda Kürt halkının demokratik taleplerinin karşılanması bir yana var olan haklarının gasp edildiği ve asimilasyonun hat safhaya çıktığı bir yıl olduğunu vurgulayan Yöyler, “Hapishanelerdeki hak ihlallerine, tecride karşı bedenini açlığa yatıranlara tanıklık ettik” diye belirtti.

Pandemi nedeniyle zorunluluk haline gelen uzaktan eğitimin, 6 milyon öğrenciye mağduriyet yaşattığını da belirten Yöyler, “Yetersiz altyapı ve teknik araç yoksunluğundan kaynaklı yaşanan mağduriyet görmezden gelinerek çöken canlı ders sistemleri övünç kaynağı olarak sunuluyor. Hataların, yanlışların, eksiklerin üstü örtülen bu sistemde gençlere, sözde gelecek hazırlanmaya çalışılıyor. Bilinmelidir ki bu sistem gelecek değil geleceksizlik yaratıyor. İş bulamayan binlerce gencin ve binlerce gencin Kredi Yurtlar Kurumuna borçlandırıldığı bir sistemde elbette geleceksizlik üretilir” diye konuştu.

2020 yılında 384 kadının katledildiğini sözlerine ekleyen Yöyler, kadın cinayetlerine karşı eyleme katıldığı için yüzlerce kadının gözaltına alındığını ve polisler tarafından şiddete maruz kaldığını da aktardı.

“Bu devlet, bu sistem, bu anlayış bizim sorunlarımızı çözemez. Çözüm üretemeyecekleri 2020 yılının verileri tasdiklemiştir” diyen Yöyler, 2020 yılının Türkiye bilançosunu şöyle açıkladı:

■ 2020 yılında işsizlik 9.5 milyona ulaştı
■ 2020 yılında bakanlığa göre pandemide vefat sayısı 21.295 kişi
■ 2020 yılında 384 kadın katledildi.
■ 2020 yılında 6 milyon öğrenci eğitime erişemedi.
■ 2020 yılında KYK borçlarını ödeyemeyen gençlerin sayısı 5 buçuk milyonu geçti.
■ 2020 yılında 160 kişi deprem sebebiyle hayatını kaybetti
■ 2020 yılında sadece HDP üyesi olan 1750 kişi gözaltına alınırken daha yüzlerce devrimci, demokrat gözaltına alındı.

Muhalefetin birçok yerde temel hak ve özgürlükleri için sokaklarda mücadeleyi büyütmeye çalıştığını dile getiren Yöyler, “2021 Saldırılara karşı toplumsal muhalefeti daha ileriye taşımak için, ortak mücadelede yoğunlaşarak kavgayı büyütme zamanıdır. 2021’i yaşamın her alanında etken özneler olarak umudu büyütmeli gericiliğe karşı birleşik mücadele şiarını yükseltmeliyiz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu