Güncel

Birleşik Mücadele Güçleri, 1 Mayıs kampanyasının startını verdi!

Birleşik Mücadele Güçleri(BMG), “Emeğimiz ve Özgürlüğümüz için; Her yer 1 Mayıs her yer direniş” şiarı ile 1 Mayıs’a hazırlanıyor.

Birleşik Mücadele Güçleri(BMG) işçi sınıfın birlik mücadele ve dayanışma günü 1 Mayısa yönelik bir kampanya başlattı.

Aralık ayından bu yana birleşik bir mücadeleyi örgütleyen ve kuruluşunu 4 Şubat’ta Kadıköy’de ilan eden BMG faaliyetlerini sürdürüyor.  Birleşik Mücadele Güçleri, Mart ayı boyunca da 12 Mart, 16 Mart ve Newroz’da da örgütledikleri çalışmalarla birleşik mücadeleyi adım adım ördü. 12 Mart’ta Gazi katliam ve direnişinin yıldönümünde, 21 Mart Newroz’da BMG, yaygın kitle faaliyetiyle geniş emekçi kitlelere ulaşmaya çalıştı, birleşik mücadele fikriyatını ördü.

Mart ayı boyunca “Emeğimiz ve Özgürlüğümüz için Örgütlenelim” şiarı ile yürüttüğü kampanya ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da emekçi mahallelerde ezilenlere ulaştı, Kürt halkının direniş günü Newroz’a birlikte çağrı yaptı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin kayyum rektöre karşı direnişinin öznesi oldu!

“Emeğimiz ve özgürlüğümüz için her yer 1 mayıs her yer direniş”

BMG, “Emeğimiz ve özgürlüğümüz için her yer 1 Mayıs’a her yer direniş” şiarıyla İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da işçi ve emekçilerin yaşadığı derin işsizlik ve yoksulluğa; işçilerin örgütlenmesinin önüne çıkarılan türlü engellere, ücretsiz izin ile Kod-29 ile işten çıkarma saldırılarına karşı mücadele çağrısı yapmayı önüne koymuş durumda. 1 Mayıs’la sonuçlanacak süreci bir kampanya şeklinde ele alan BMG, bir yandan hazırladığı materyaller ile yaygın bir şekilde işçi ve emekçilere ulaşarak örgütlenme çağrısı yapacak.

BMG, işçi sınıfın birlik, mücadele ve dayanışma gününde, AKP-MHP itifakının 1 Mayıs’ta emekçilerin gücünün ve taleplerinin görünür olmasını engellemek için pandemiyi fırsata çevirme saldırsına karşı her alanda, 1 Mayıs’ı kutlama çağrısı yapacak. BMG, bu süre boyunca işçi sınfının direnen bölükleriyle omuz omuza mücadeleyi yürütmeye çalışacak aynı zamanda dışındaki devrimci, ilerici güçlerle de birleşik mücadeleyi büyütmeye çalışacak. BMG, sendikalarla, emek -meslek örgütleriyle birlikte siyasal iktidarın 1 Mayıs’ı yasaklama politikalarına karşı da direnişi büyütecek.

Birleşik Mücadele Güçleri tarafından kampanyaya ilişkin şu bilgilere yer verildi:

“Emeğimiz ve Özgürlüğümüz için her yer 1 Mayıs her yer direniş” şiarı ile 1 Mayıs’a hazırlanan Birleşik Mücadele Güçleri kampanyanın startını 12 Nisan Pazartesi günü verecek. 1 Mayıs kampanyası bağlamında çıkartılan binlerce afiş ve bildiri işçi ve emekçilere ulaştırılacak. Başta İstanbul olmak üzere örgütlü olduğumuz tüm alanlarda 1 Mayıs’ın ruhuna uygun olarak 1 Mayıs’ın 1 Mayıs günü kutlanması perspektifi ile hareket eden bir siyasal kampanya ve çalışma yürütülecektir.

Faşist iktidarın pandemiyi gerekçe yaparak 1 Mayıs’ı yasaklama ve engelleme tutumuna karşı “Her yer 1 Mayıs her yer direniş” şiarını kuşanarak tüm üretim ve yaşam alanlarında 1 Mayıs’ı özüne uygun olarak karşılayacağız. Bu bağlamda bütün emek örgütleri, sendikalar, DKÖ’ler ve devrimci, demokratik güçlerle birlikte kitlesel ve birleşik bir 1 Mayıs örgütleme anlayışı ile hareket etmekteyiz.

Birleşik Mücadele Güçleri olarak başta işçi sınıfı olmak üzere bütün ezilenleri 1 Mayıs’ta alanlara ve kapitalizme, sömürüye, faşizme ve her türden gericilik ve eşitsizliğe karşı sosyalizm bayrağını yükseltmeye çağırıyoruz!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu