Emek

Birlik mücadele zafer şiarımızla yürüyoruz!

Devrimci Demokrat Sendikal Birlik olarak geçtiğimiz hafta yürüttüğümüz bildiri çalışması sırasında tanıştığımız bir kadın arkadaşı DDSB’li kadın yoldaşlarla ziyarete gittik. Sarıgazi Yenidoğan mahallesinde belirlediğimiz fabrikalardan birinde çalışan kadın arkadaşla iş yerindeki sorunlardan ve yolsuzluktan bahsettik.
“Ben halimden memnunum!”
Bir önceki karşılaşmamızda bizden biraz bildiri alarak ‘Ben bunları fabrikada dağıtırım sonra konuşuruz’ diyerek ayrılmıştık.
İş koşullarını ve maaşını sorduğumuzda bizleri  ‘Ben halimden memnunum diyerek’ bayağı şaşırttı. Biraz sohbet edip bizdeki samimiyeti ve sıcaklığı hissettikten sonra anlatmaya başladı; “10 saat çalışıyoruz 800 TL alıyoruz. İşe biraz geç kalırsak ya da bir işimizi halletmek için izin istesek maaşımızdan kesiyorlar. İş yerinde sendika olmadığı için kafalarına göre işçi çıkarıyorlar paralarını da vermiyorlar. İş yeri aile şirketi olduğu için kimseye şikâyet dahi edemiyoruz sesimiz çıkaramıyoruz. Sizden aldığım bildirileri büyük bir heyecanla iş yerindeki arkadaşa verdiğimde gözümün önünde büyük bir nefretle yırttı. Bende korktum diğer bildirileri sakladım aynı zamanda da çok sinirlendim ama elimden hiç bir şey gelmedi. ‘Bizler orada başsız gövdeyiz’. Sizler gelip bize baş olacaksınız ki bizlerde başaralım” sözleri ile aslında halinden hiç memnun olmadığını belirtti. Bir ara kadın arkadaşın eşi de konuşmalara katıldı ‘ben destekliyorum haklarını arasınlar uyumasınlar’ diyerek eşini isyana teşvik etti.
Sonra kadın arkadaşa kaygılarının normal olduğunu ve başarıya giden yolun birlikte mücadele ederek gideceğini anlattık. “Yasal olarak 8 saat karşılığında verilmesi gereken asgari  ücret 10 saat karşılığında veriliyor. Normalde 8 saatin üzeri mesai olacakken 10 saatten sonrası mesai oluyor. Asgari ücret egemenlerin ve patronların  taleplerine göre düzenlendiği yetmiyormuş gibi patronlar birde  fabrikalarda bilinçsiz olan işçileri el altından sömürüyorlar” diyerek sömürünün biçimlerini dile getirdik.
Yoğun bir tartışmanın sonucunda kadın arkadaşa iş yerinde ki kadınlarla paydosta çay içmek için organizasyon yapmayı önerdik o da kabul etti. Belirlediğimiz günde ve saatte randevulaşıp, ertesi akşam da fabrikada bildiri dağıtmak üzere vedalaştık. 
Bizler Sarıgazi DDSB’liler olarak fabrikalarda İşçileri birlik mücadele şiarı ile bilinçlenmeye mücadele etmeye ve örgütlenmeye davet ediyoruz. 
“Dünyanın bütün işçileri birleşin!” Karl Marx 
 Serkeftin…

Sarıgazi’den bir ÖG okuru

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu