Güncel

“İşbirlikçi” denilerek taranan köylüler 7 gündür gözaltında

H. Merkezi: Geçtiğimiz günlerde Licê’de askeri helikopterden açılan ateşle ağır yaralanan köylüler Münir Serin ve Bedran Yıldırım, yaralı halde günlerdir gözaltında tutuluyor. Celal Yıldırım ise taburcu olduktan sonra gözaltına alınmıştı. Aradan 7 gün geçmesine rağmen köylüler hala Savcılığa çıkarılmadı.

Yargısız infazların SİHA ya da kolluk güçleri eliyle sürdürüldüğü Türkiye Kürdistanı’nda infazın yeni adı “işbirlikçi” oldu. Colemêrg’de köylülerin SİHA tarafından vurularak katledilmesinin ardından Valilik vurulanları “işbirlikçi” ilan etmişti. 3 Eylül’de de Amed’in Licê ilçesine bağlı Mişrif (Bağlan) köyü civarında askeri operasyona çıkan TC askerleri tarafından evlerine dönen köylüler askeri helikopterden açılan ateşle taranmış; bir kişi yaşamını yitirirken 3 köylü de yaralanmıştı. Valilik yine açıklama yaparak katlettikleri ve yaraladıkları köylüleri “işbirlikçi” ilan etti.

 

Valilik yargıladı, ama 7 gündür Savcıya çıkarılmadılar

Yaralanan ve Valilik tarafından “yargılanarak suçları açıklanan” köylülerden Münir Serin ve Bedran Yıldırım, 7 gündür İl Jandarma Komutanlığı’nda tutuluyor. Aynı olayda vurulan Celal Yıldırım ise, taburcu edilerek gözaltına alındı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu