Güncel

“Biz faili meçhul demiyoruz çünkü failleri belli”

İstanbul: Cumartesi Anneleri 389. kez Galatasaray Lisesi önündeydi. Bu hafta 18 yıl önce Ankara Dikmende gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Kenan Bilgin’in akıbetini sordu.

Bu haftaki eylemde Siirt’ten de kayıp yakınları da katılarak konuşma yaptılar. 1994 yılında kaçırılan ve katledilen Yahya Akman’ın katillerinin cezalandırılmasını isteyen aile “biz hesabımız sorulsun istiyoruz” dedi.

Yahya Akman’ın babası İsa akman konuşmasında şunlara değindi; Yahya Akman öldürüldüğünde 13 yaşındaydı. 4 kişiyle birlikte karakoldan alınıp götürüp öldürüldüler. Kurşuna dizilerek öldürülmüşlerdi. Biz üç gün sonra kendi çabamızla cenazelere ulaşabildik. Kimse bunun hesabını vermedi. O dönem her yere başvuru yaptık ama hiçbir cevap alamadık. Şimdi Diyarbakır’da açılan JİTEM davasında bu sorumlular yargılanıyor. Ama savcılar ve hakimler bu insanları cezalandırma konusunda hevesli değiller” dedi.

Hanım Gün de şunları söyledi: “Bugüne kadar ne dava, ne de herhangi bir soruşturma açıldı. Diyarbakır’da yargılananların bırakılması eğilimi var. Biz bunların bırakılmaması ve yargılanmasını istiyoruz. Buna benzer birçok olayda da kolluk kuvvetlerinin yargılanmasını istiyoruz. Bizim hesabımız dilimiz ve kimliğimizdir. Biz eski Kürtler değiliz, biz mücadele ediyoruz” dedi.

Kenan Bilgin’in akıbetini açıklayın

Daha sonra söz alan Kenan Bilgin’in kardeşi yılmaz bilgin ise kardeşinin gözaltına alındıktan sonra kaybedildiğini vurgulayarak “Biz faili meçhul demiyoruz çünkü failleri belli. Kenan’ın kaybedilmesinin üzerinden 17 yıl geçti, olayın açıklanması konusunda hiçbir şey yapılmamıştır. Bunun çoğunluğu da AKP döneminde geçmiştir. AKP ‘bizim dönemimizde kayıplar olmadı, önledik’ diyor. Çok dürüstse neden kayıplar konusunda bir ilerleme sağlanamadı. Çünkü ucu onlara da dokunuyor. Bütün gözaltında kayıplara kurban gidenleri de buradan anıyorum “dedi.

Avukat Kamil Tekin Sürek  ise konuşmasında Kenan Bilgin’in gözaltına alınma sürecini ve 17 yıldır sonuç alınamaya hukuksal süreci anlattı.

İnsan Hakları Derneği adına yapılan basın açıklamasını okuyan ümit efe de; “Kayıplarımızın faillerinin üzerindeki cezasızlık zırhını kaldırın” diyerek “389. Buluşmada Kenan Bilgin için buradayız” dedi. Efe faillerin yargılanmasını istediklerini ancak devletin yıllardır gözaltına almadığı yalanını söylediğini vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu