Kadın

BİKG ;“Sesiz yaşam koridorumuz Sur’un çığlığı olsun”

İstanbul: Barış İçin Kadın Girişimi “Sesiz yaşam koridorumuz Sur’un çığlığı olsun” diyerek Kadıköy Süreyya Operası önünde protesto eylemi gerçekleştirdi.

Cizre’deki vahşet bodrumlarında katledilenler için yaşam koridoru açılsın çağrılarının türlü bahanelerle açılmadığının değinildiği açıklamada bir araya gelen kadınlar yaşam koridoru oluşturarak sesiz eylem gerçekleştirdi.

Sur için 24 saatlik yaşam koridoru açılsın” yazılı pankartın açıldığı eylemde “Sur’da yaşam koridoru açılsın”,  “Ablukadan çıkanları bağımsız heyet karşılasın” yazılı dövizler taşındı.

“Oysa yaşam hakkı talep değil, bir haktır”

Barış İçin Kadın Girişimi(BİKG) gerçekleştirdiği yaşam koridoru eyleminde açıklamayı Nermin Sınar yaptı. 88 gündür ablukaların devam ettiğini hatırlatan Sınar; “Sur’da yaşamlar yok oluyor. Geçmiş ve gelecek parçalanıyor, inançlar ve kültürler toprağından koparılıyor” dedi. “Oysa yaşam hakkı talep değil, bir haktır. Bunun sağlanmasının koşulları da açık” diyen Sınar “24 saat açık tutulacak bir koridor” ve “Bağımsız bir heyetin gözlemci bulunması “ gerektiğini belirterek yaşam hakkına saygı çağrısında bulundu.

Cizre’de, bodrumlarda yaşanan katliamları hatırlatan Sınar, “Beyaz bayraklarla çıkışların ölümü engellemediğini Cizre’den biliyoruz. Bu nedenle biz Barış için Kadın Girişimi olarak güvenlikli çıkış koşullarım sağlanmasını hemen derhal talep ediyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu