Güncel

BMG: İbrahim Kaypakkaya ve Mayıs ayı şehitleri zafer olan inancımızın adıdır!

Birleşik Mücadele Güçleri, Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya ve Mayıs Şehitleri'ne ilişkin yazılı açıklama yaptı

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), 18 Mayıs 1973’te Amed zindanında işkence ile katledilen Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya, 18 Mayıs 1977’de katledilen Haki Karer ile Diyarbakır Cezaevi’nde bedenlerini ateşe ölümsüzleşen Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin ve Necmi Öner’i yayımladığı açıklamayla andı.
Açıklamada, Mayıs’ta idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile Rojava’da 9 Mayıs 2017’de ise Rakka hamlesi sırasında IŞİD çetelerine karşı savaşta şehit düşen Ulaş Bayraktaroğlu da anıldı.

“Mayıs ayında yıldızlaşan devrimci önderler, coğrafyamız devrimci, yurtsever hareketi açısından buzu ilk kıran, yolu açan, bize umut ve cesaret aşılayan öncülerimiz olmaya devam ediyor” sözleriyle başlayan açıklamada Mayıs şehitlerine ilişkin şunlar söylendi:

“6 Mayıs 1972’de Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın darağacına başı dik, sloganlarla yürüdüğü bir aydır Mayıs ayı. 18 Mayıs 1973’te, 71 devrimci çıkışının önderlerinden İbrahim Kaypakkaya, Amed zindanlarında 90 günlük işkencelerin sonucunda katledildi. İbrahim Kaypakkaya, 68 kuşağı içinde, gençliğin göğü fethe çıkan cüreti ve cesaretini kuşanarak kavgaya atılmış, 71 devrimci çıkışının temel taşlarından biri olarak adını halkımızın bilincine kazıyarak ölümsüzleşmiştir. Kaypakkaya, faşist cellatlar karşısındaki direnişiyle “ser verip sır vermeyen” bir önder olarak tarihe onurla geçmiştir.”

“İbrahim Kaypakkaya, direnmek ve özgür bir gelecek kurmak isteyenler için bir fener olmayı sürdürmektedir”

Açıklamanın devamında Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın Kürt ulusunun gerçekliğine ve Kemalizm’e yönelik tespitleri vurgulandı. “Faşizmin, 48 yıl geçmiş olmasına rağmen Kaypakkaya’nın ismine duyduğu tahammülsüzlük, onun ezilenlerin kurtuluş mücadelesindeki müstesna yerinin güncelliğine işaret etmektedir” denilen açıklamada “İbrahim Kaypakkaya, direnmek ve özgür bir gelecek kurmak isteyenler için bir fener olmayı sürdürmektedir” denildi.

Yine Kürt Özgürlük Hareketi’nin önder kadrolarından olan ve Amed zindanında bedenini aleve vererek insanlık onurunu savunan Haki Karer ile 4’ler de anılarak  “Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin ve Necmi Öner, Mazlum Doğan’ın direniş yolundan yürümüş, faşizmin ‘Kürde ait olan ne varsa yok etme’ stratejisine karşı onuru, erdemi, direnişi ve özgürlüğü kuşanarak yıldızlaşmıştır” denildi.

9 Mayıs 2017 günü IŞİD barbarlığına karşı savaşta ölümsüzleşen Ulaş Bayraktaroğlu için “Kabına sığmayan, tereddütsüz ve sınırları aşan devrimciliğin ve giderek önderleşmenin her zaman adı olarak Mayıs ayında ölümsüzleşerek halkımızın yüreğine işlendi” denildi.

“Faşizme karşı direnişi yükseltmeye devam edeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz!”

“Mayıs ayında düşen devrimci önderlerimiz; işçi sınıfı ve emekçilerin, Kürt halkının, Alevilerin, kadın-gençlik ve LGBTİ+ların bu topraklardaki özgür bir dünya mücadelesinin onur abideleri oldular” denilen açıklama şöyle sonlandırıldı:

“İbrahim Kaypakkaya ve Mayıs ayı şehitleri, Türkiye-Kürdistan’da devrimci dayanışma ve birleşik direnişin de tohumlarını attılar. Ortak düşmana karşı direnişi büyütmenin ve birleşik bir mücadeleyi örgütlemenin tarihsel mirası oldular.

Türk devletinin, pandemi fırsatçılığıyla Medya Savunma Alanlarına yönelik işgal ve ilhak saldırılarına tüm hızıyla devam ettiği; milyonlarca emekçinin açlık ve sefalet cenderesinde yaşama tutunmaya çalıştığı günümüzde, Mayıs ayı şehitleri, bize direnmek ve mücadele etmek dahası birleşik direnişi geliştirmek için ilham kaynağı olmayı sürdürüyor.

Birleşik Mücadele Güçleri olarak, Mayıs ayı şehitlerinin sarsılmaz inancı, bitmeyen coşkusu ve enerjisiyle, faşizme karşı direnişi yükseltmeye devam edeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz!

İbrahim Kaypakkaya ve Mayıs ayı şehitleri zafer olan inancımızın adıdır!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu